четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђерђ Матковић: Односи Србије и САД бољи из дана у дан
Хроника

Ђерђ Матковић: Односи Србије и САД бољи из дана у дан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. јануар 2016.

 У фебруару се навршава година од како је Ђерђ Матковић амбасадор Србије у Сједињеним Државама. У том периоду је, како каже, дошло до важних посета које су унапредиле билатералне односе, а премијер Србије два пута је посетио Вашингтон када се, подсећа Матковић, срео са потпредседником Бајденом, државним секретаром Керијем и другим доносиоцима одлука у америчкој престоници.

"Мислим да се позитиван тренд у односима дешава захваљујући позитивном наступу Србије у региону. САД веома цене наше постављање у региону, пре свега што се тиче помирења са суседним земљама, унапредјења економске сарадње, и то је демонстрирано у више наврата, посетама премијера Вучића Сребреници, Сарајеву, Тирани као и посетама премијера Едија Раме Београду", подсећа амбасадор Матковић.

У односима Србије и САД обе стране стављају акценат на сфере где постоји слагање. Да ли ће и 2016. Косово моћи да остане питање око које ће се две стране наставити да се “слажу да се не слажу”?

"Мислим да ће се та политика наставити и убудуће. Ми смо задовољни напретком у дијалогу са Приштином у Бриселу. Постигли смо одређене резултате који нису били очекивани у претходном периоду, остаје да се око имплементације постигне напредак, пре свега мислим на стварање Заједнице српских општина коју албанска страна није спровела а ми са наше стране покушавамо да максимално то спроведемо. Отворена питања постоје али то решавамо у дијалогу и на дипломатски начин, тако да мислим да је та сарадња иванредна у смилсу да се одвија на високом нивоу, професионално, и морам да похвалим колеге из Стејт Департмента који су изузетно професионални, који нам указују на неке недостатке али на конструктиван начин покушавају да нам помогну",наводи Ђерђ Матковић.

Једна од спорних тема у билатералним односима је случај убиства браће Битићи, америчких држављана. Премијер Вучић је обећао својим америчким саговорницима да ће тај случај ускоро бити решен. Амбасадора Матковића питамо да ли је то тема која се стално провлачи кроз разговоре и када можемо да очекујемо да случај буде разрешен?

"Та тема се провлачи кроз разговоре, поменута је у свим разговорима званичника који су посетили Вашингтон и могу да кажем да оптерећује односе. Није то велика препрека у развоју односа али постоји као нека сенка на односима. Ми настојимо да то питање решимо. Надам се да ће током ове године бити постигнут неки напредак не само што ћемо наћи неке нове доказе, него да тај поступак и почне, промењен је тужилац, биће нови тужилац и надам се да ће то дати нови импулс решавању тог питања."

Амбасадор Србије у Вашингтону истиче да су САД задовољне начином на који Србија председавала ОЕБС-ом, те да позитивно оцењују рад владе на унутрашњим реформама и европским интеграцијама. Но уз похвале, судећи по изјавама аналитичара који прате Балкан, Вашингтон подстиче Београд да учини више на борби против корупције, реформи правосудја и већој слободи медија.

"То су питања која се јављају на дневном реду наших разговора али мислим да је то све у веома конструктивном облику и америчка страна указује на неке недостатке али истовремено исказује своје задовољство како влада решава та питања", каже Матковић.

Амбасадор подсећа и да је сарадња са Конгресом значајно унапредјена прошле године, посебно током посете премијера Вучића који је разговарао са сенаторима Мекејном, Кардином, Шахин и бројним конгресменима.

"Тачно је да не постоји лоби, организација коју би српска влада финансирала или користила за наше циљеве али мислим да тај недостатак можемо да пребродимо интензивирањем те сарадње. Имам веома добар пријем код свих тих конгресмена, они ме примају са великим уважавањем, пре свега захваљујући политици наше владе и политици коју Србија води у региону и Европи."

На плану економије, приоритет је стварање услова за америчке инвестиције.

"Мој циљ овде у Америци је да контактирам што више америчких компанија И инвеститора и представим погодности и предности инвестирања у Србију, јер сматрам да је то најважнији циљ дипломатије у 21. веку, економска димензија дипломатије, да привучемо што више инвеститора."

Матковић подсећа на извоз ФИАТ-а на америчко тржиште, те рад компаније НЦР у Србији која је запослила више од 2000 људи и присуство Мајкрософта.

"И остале компаније су показале интересовање за сарадњу као што су Џон Дир, Бехтел или Делфи. Дакле, те компаније долазе у Србију и надам се да ће економска сарадња бити још више унапредјена."

У 2016-ој требало би да буде реализован и дуго очекивани директан лет на линији Београд-Њујорк.

"Са великим задовољством могу да кажем да ће од друге недеље јуна, Ер Србија почети да лети пет пута недељно за Њујорк и да се тај лет коначно отвори данаши људи могу да директно лете без преседања. Биће то велика предност, не само за дијаспору него и пословне људе, политичаре, туристе, све који желе да посете Србију и да представимо нашу земљу као једну изванредну дестинацију за боравак и провод, али и послове и инвестиције", наводи абмасадор Ђерђ Матковић.

Према његовим речима, односи са дијаспором су такодје унапредјени у протеклом периоду.

"Мислим да је дијаспора веома важан сегмент укупне сарадње Србије И САД. Ми до сада нисмо били свесни колико ту потенцијала постоји, или ако смо били свесни, то нисмо довољно користили. Ја имам са дијаспором веома добру сарадњу, сви представници дијаспоре на амбасаду гледају као на своју кућу. Ја им то увек и говорим, да је посматрају као да је њихов дом, да долазе што чешће и да смо спремни да помогнемо у свим областима којима је њима потребно а искористимо и њихов потенцијал, с обзиром да су добро повезани са америчким естаблишментом."

Најзад, после два фестивала српског филма чију је организацију амбасада подржала, те представљања књиге Владимира Пиштала о Николи Тесли и концерта ЛП Дуа у Кенеди Центру, амбасадор Србије у САД очекује и 2016. наставак живе културне сарадње.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер