Хроника

Дитмир Бушати: Запад треба да припази на уплитање Русије у Македонију, Црну Гору и Србију, Москва се противи ширењу НАТО и настоји да сузбије проевропске реформе

Штампа
среда, 16. мај 2018.

 Брисел -- Министар спољних послова Албаније Дитмир Бушати изјавио је да се сутрашњи Самит у Софији одржава у јеку настојања Русије да ојача свој утицај у том региону.

"Русија се противи ширењу НАТО у региону и настоји да сузбије проевропске реформе", рекао је Бушати за бриселски портал ЕуОбсервер.

Бушати је рекао да Москва не пропушта прилику када је реч о експлоатисању регионалних проблема и да би Запад требало да припази на уплитање Русије у земљама које су предводници у процесу приступања ЕУ - Македонији, Црној Гори и Србији јер је Москва споремна да подстакне нациоанлистичке напетости да би спечила напредак. 

"Национализам подстичу треће стране (Русија) чији би интерес могао бити пре нестабилност, него стабилност. То је опасно начело које желе да искористе", рекао је албански министар. 

Он је навео да је "Русија објавила више саопштења о прошлогодишњим догађајима у Македонији него ЕУ и најближи суседи Македоније заједно". "Руско министарство спољних послова и даље пажљиво прати ситуацију и увек је прво у реаговањима", додао је. 

Када је реч о Србији, навео је Бушати, руска компанија Гаспром шири се из геополитичких интереса, док је Црна Гора која је била игралиште за руску олигархију, иако је у међувремену постала чланица НАТО, и даље подложна руском политичком мешању. 

"Чак и у Албанији, такође чланици НАТО, где смо мислили да смо имуни на руске интервенције... покренута је истрага навода да су наши полтички опоненти примали фианансијску подршчку од Русије у супротности са нашим законом", додао је. 

Осим политичких игара Русија се оптужује и за умешаност у покушај пуча у Црној Гори 2016. са циљем да спречи улазак земље у НАТО. Већина чланица ЕУ верује да Русија стоји за тога, рекао је за ЕУОбсервер неимонави европски дипломата. 

Он је рекао да Црна Гора више није примарни циљ Русије, али да је "Русија сигурно способна за покретање других операција у региону" 

Озбиљна нестабилност на Западном Балкану, како је рекао, могла би да изазове поделу међу чланицама ЕУ око начина како да се реагује. Сем тога, додао је, проблеми на Западном Балкану те земље чине мање атрактивним кад се говори о перспективи приступања ЕУ. 

Бушати је рекао да је чланство у НАТО малим земљама помогло да се заштите од прљавих трикова. "НАТО је извор стратешки виталних информација које наше мале земље не би могле саме да прикупе", додао је. 

Солидарност и подршка коју су савезници показали у односу на хемијски напад у Британији, протеривањем руских шпијуна и дипломата, показатељи су вредности припадања Западном блоку, додао је. 

Уочи самита у Софији Бушати је још казао да "нова реалност захтева јасну оријентацију" и да "што више земаља Западног Балкана буде део евроатлантског простора, биће више стабилнсоти и мира и за регион и за читаву Европу".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]