среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дитмир Бушати: Албанија је држава са најразвијенијом демократијом на Западном Балкану и "бедем" руском утицају
Хроника

Дитмир Бушати: Албанија је држава са најразвијенијом демократијом на Западном Балкану и "бедем" руском утицају

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. април 2017.

Албански министар иностраних послова Дитмир Бушати, који борави у Вашингтону, тврди да је Албанија држава са најразвијенијом демократијом на Западном Балкану и "бедем" руском утицају на Србију, Црну Гору, Македонију, БиХ и Хрватску.

Бушати је, међутим, избегао да одговори на питање Карена Донфилда из Маршаловог фонда да објасни изјаву албанског премијера Едија Раме о "уједињењу Албаније и Косова" у случају да Тирана не буде примљена у чланство ЕУ.

На директно питање да ли уједињење Косова и Албаније значи почетак формирање "Велике Албаније", Бушати каже: "Албанија има одлично стратешко партнерство са Косовом. Ја не могу рећи ништа више од тога".

Шеф албанске дипломатије негирао је да постоји "тиранска платформа" Албанаца у Македонији, као и да се Тирана меша у унутрашње послове те земље.

Бушати тврди и да је погрешно ту платформу Албанаца у Македонији звати "тиранском", не негирајући, међутим, истовремено да је Тирана "пријатељским саветима" помогла Албанцима у Македонији у припремању те платформе.

"Није тачно да постоји тиранска платформа. Постоји платформа за разговор албанских политичких челника са (Николом) Груевским и (Зораном) Заевим. Постојао је и соразум са Груевским, који је он одбио из разлога који немају везе са Албанијом, Тираном или премијером (Едијем) Рамом", рекао је Бушати, пренела је МТВ.

Он тврди да се Албанија никада није мешала у унутрашње ствари Македоније.

"Ми смо врло опрезни и у саветовању и то чинимо на пријатељски начин, на пример, да се не реагује на уличне провокације, јер Македонци су такође наши пријатељи", рекао је шеф албанске дипломатије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер