четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директор "Фондације НАТО одбрамбеног колеџа" Алесандро Полити: Руски утицај далеко више подмукао и ефективан у неким земљама на Западу него на Балкану
Хроника

Директор "Фондације НАТО одбрамбеног колеџа" Алесандро Полити: Руски утицај далеко више подмукао и ефективан у неким земљама на Западу него на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

 БЕОГРАД - Директор Фондације НАТО одбрамбеног колеџа Алесандро Полити изјавио је да је руски утицај нажалост далеко више подмукао и ефективан у неким земљама на Западу него на Балкану, али да је евидентно да та земља "спроводи заштитну акцију у региону".

Као што су бројне операције прикупљања података показале у другим земљама, чини се да шпијунирање сопственог савезника не представља табу. Никакав даљи политички развој није пратио објављивање састанка руског официра и неименованог српског, рекао је он за портал Јуропиен Вестерн Балканс.

Полити је истакао да упозорава још од 2017. године да нова граница руског утицаја представља сиву зону између привреде и политике и да је, нажалост, то јасно видљиво кроз разне политичке, привредне и новчане, као и скандале везане за утицај на јавно мњење и прање пара.

Говорећи о политици Србије, Полити је констатовао да она опортунистички покушава да добије најбољи могући договор и са Европском унијом и са Русијом, "али зна да само Европа може спасити њену климаву економију".

Уколико европски лидери не направе неке озбиљне грешке, Србија ће ући у ЕУ заједно са другим регионалним партнерима, сматра он.

Упитан о војној неутралности Србије, Полити је указао да НАТО има неколико неутралних партнера, а понекад и земље које су баш у руској орбити сарађују без било каквих проблема на операционалном нивоу.

Званични став НАТО је такав да је на Београду да изабере сопствени статус, закључио је он.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер