четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директор ЦИА: Викиликс је непријатељска обавештајна служба
Хроника

Директор ЦИА: Викиликс је непријатељска обавештајна служба

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. април 2017.

Директор америчке обавештајне службе ЦИА Мајк Помпео је у четвртак осудио групу која се бори против тајности "Викиликс" (WикиЛеакс) и назвао је "непријатељском обавештајном службом" која је претња државној безбедности САД.

У свом првом јавном говору откако је шеф америчке шпијунаже, тај бивши републикански конгресмен је заоштио непријатељски став своје агенције према "Викиликсу" и његовом оснивачу, Џулијану Асанжу, оптужујући их да имају заједнички циљ са диктаторима. Док "Асанж и његова сорта" тврде да делују у име слободе и приватности, Помпео је рекао да је у ствари, њихова мисија "величање самих себе кроз уништавање западних вредности".

"Викиликс и делује и говори као непријатељска обавештајна служба", рекао је Помпео.

Амерички председник Доналд Трамп је пре но што је изабран на ту дужност говорио да је срећан што "Викиликс" објављује приватне, политички штетне мејлове менаџера кампање његове ривалке Хилари Клинтон, Џона Подесте. Бела кућа је бранила председника, рекавши да је велика разлика између објављивања украдених, личних емаил порука политичких фигура и архива националне безбедности, као што је ЦИА.

Викиликс је прошлог месеца објавио скоро 8.000 докумената за која каже да откривају тајне о деловању ЦИА. Претходно је та организација објавила 250.000 депеша Стејт департмента и осрамотила војску САД објављивањем стотина хиљада њених докумената из Ирака и Авганистана.

Помепо је навео да су у јануару амерички обавештајци утврдили да је војна обавештајна служба Русије употребила "Викиликс" да објави податке добијене кроз електронску шпијунажу руководства америчке Демократске странке. Он је рекао и да су амерички обавештајци утврдили да је руска државна телевизијска мрежа РТ активно сарађивала с "Викиликсом".

Он је такође критиковао Едварда Сноудена, бившег службеника Националне агенције за безбедност (НСА) који је објавио докумената која откривају државне програме надзора. Сноуден сада живи у Русији.

Асанж, Аустралијанац, четири године живи у Амбасади Еквадора у Лондону. Он је добио политички азил пошто је избегао изручење Шведској, где га терете за силовање.

"Док чинимо све што можемо да тихо прикупимо информације о онима који су веома реална опасност по нашу земљу, појединци попут Џулијана Асанжа и Едварда Сноудена настоје да искористе те информације да би себи правили имена", рекао је Помпео у Центру за стратешке и међународне студије у Вашингтону. "Док год праве буку, није их брига о животима које стављају у опасност или о штети коју проузрокују по националну безбедност".

У коментару објављеном у среду у "Вашингтон посту", Асанж је бранио своја открића која је описао као "истину о прекорачењу и злоупотреби моћних у тајности".

"Наша најновија открића описују како је у програму информатичког ратовања, вредности више милијарди долара, ЦИА створила опасно сајбер-оружје, уперено у производе приватних компанија за широку потрошњу, а затим како је изгубила контролу над својим сајбер-арсеналом", написао је Асанж.

Помпео није потврдио да средства сајбер-шпијунаже која је објавио "Викиликс" припадају ЦИА. Од објављивања тог открића, америчка влада га није потврдила, сем што је председник Трамп рекао у једном интервјуу да је "ЦИА хакована, и многе ствари су узете".

У понедељак је једна компанија из Калифорније за сигурност рачунара рекла да су средства која је обелоданио "Викиликс" повезана са 40 шпијунских операција у 16 земаља. Корпорација "Симантек" их је повезала са електронском инфилтрацијом у међународне, финансијске, енергетске и ваздухопловне организације широм света.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер