четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Агенција за борбу против корупције: ДС, УРС и ЛДП највећи дужници
Хроника

Агенција за борбу против корупције: ДС, УРС и ЛДП највећи дужници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. април 2015.

Демократска странка, Уједињени региони Србије и Либерално демократска партија су највећи дужници, док су повериоци углавном медији, изјавила је данас директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић.

Она је, гостујући на Б92, рекла да ће Агенција кроз контролу овогодишњих финансијских извештаја за 2014. моћи да види шта је од тих дуговања враћено. Како је рекла, прво треба да стигну сви извештају, да би започела контрола.

"Рок за подношење годишњих финансијских извештаја у електронској форми истекао је 15. априла, док је рок за подношење тих извештаја у писаној форми истекао јуче. Пошто је одређени број политичких субјеката те извештаје поднео путем поште, морамо сачекати још неколико дана, најмање до понедељка, како бисмо имали комплетну слику и прецизне податке", рекла је Бабић.

Она је нагласила да је изузетно важно да све парламентарне странке испуњавају ту своју законску обавезу и да очекује да ће то испунити и ове године.

"Парламентарне политичке странке су поднеле своје извештаје, очекујемо још Странку демократске акције Санџака, постоји могућност да су извештај предали поштом, и очекујемо да ће га сасвим сигурно предати", рекла је Бабић.

Према њеним речима, Агенција за борбу против корупције има још једну надлежност, а то је контрола имовине и прихода јавних функционера, те да се сарадњом та два сектора, долази до, како је рекла, врло интересантних података у појединим случајевима.

"Неким функционерима имовина остаје иста, некима се умањује, некима увећава. Агенција је прошле године поднела 14 кривичних пријава због сумње да није пријављена имовина, а од тих пријава, за сада су поднета три оптужна предлога, постоје три условне осуде, функционери су осуђени условно на одређене казне затвора у трајању од неколико месеци", рекла је Бабић.

Она је додала да су у свим осталим случајевима поступци у току, или је у питању провера навода кривичних пријава, или предузимања одређених доказних радњи.

Према њеним речима, у 2011. и 2013. било је 10 кривичних пријава.

"Ту могу да кажем да је у три случаја поднет оптужни предлог, а могу да издвојим један случај због непријављивања имовине, где је примењен институт одложеног кривичног гоњења, осумњичени је понудио да плати одређени новчани износ од 200.000 динара у хуманитарне сврхе, тај његов предлог је прихваћен и кривична пријава је одбачена", каже Бабић.

Она је истакла да је за то кривично дело законом прописана казна од шест месеци до пет година затвора, а да ли је адекватна казна од 200.000 динара у хуманитарне сврхе, како је рекла, нека јавност протумачи.

(Танјуг)

Директор Агенције за борбу против корупције: Због кривичног дела непријављивања имовине један функционер кажњен с 200.000 динара

Београд -- Због кривичног дела непријављивања имовине за које прети казна затвора од шест месеци до пет година затвора један функционер је "кажњен" с 200.000 динара.

Како је рекла директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић у Кажипрсту, он је понудио да уплати ту суму у хуманитарне сврхе, што је прихваћено.

Говорећи о епилогу кривичних пријава које Агенција подноси против политичара, она је навела тај пример и рекла да лично може да се руководи чињеницама и да "гледаоци могу сами да закључе".

Агенција је прошле године поднела 14 пријава због сумње да је извршено дело непријављивања имовине и других дела, а епилог је следећи.

"Поднета су три оптужна предлога, донете су три условне осуде у којима су функционери осуђени условно на затворске казне од неколико месеци, а у осталим случајевима поступци су у току. Што се тиче ранијих пријава, било их је десет из 2012. и 2013. године, а у три случаја поднет је оптужни предлог", рекла је она.

Како је рекла, очекује се да ове године, што је био случај и раније, све парламентарне странке испуне обавезу подношења годишњих финансијских извештаја.

"Рок је био 15. април за подношење у електронској форми, а јуче је истакао за подношење у писаној форми. Како неки субјекти шаљу извештаје поштом, сачекаћемо још неколико дана. Ове године је 97 странака било у обавези да достави извештај, очекујемо да ће све парламентарне то учинити", навела је она.

Бабићева је рекла да има и странака које се "издвајају као највећи дужници".

"Повериоци су углавном медији, а највећи дужници су ДС, УРС и ЛДП", рекла је она.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер