петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дипломата ЕУ: Награђујемо Тадића који разумно управља неразумном нацијом
Хроника

Дипломата ЕУ: Награђујемо Тадића који разумно управља неразумном нацијом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. октобар 2010.

Шефови дипломатија Европске уније одлучили су данас у Луксембургу да Европској комисији проследе захтев Србије за чланство у Унији, сазнао је Тањуг.

Одлука би требало званично да буде саопштена на прес-конференцији по завршетку састанка министара спољних послова земаља чланица ЕУ око 13.30 сати.

Позитивно мишљење Европске комисије је предуслов за почетак конкретних преговора о пријему у чланство ЕУ.

"Морамо наградити председника Србије Бориса Тадића који је донео храбре одлуке и који разумно управља неразумном нацијом", рекао је неименовани дипломата ЕУ, преноси Франс прес.

"ЕУ мора да га подржи", рекао је дипломата додајући да је дебата о привржености Србије била тешка "и на моменте тешко сварљива".

Како Тањуг сазнаје из дипломатских извора, у закључцима са Савета за опште послове се наводи да је договор постигнут под условом да сарадња Србије буде пажљиво надзирана.

У закључцима се наводи, како су рекли Тањугови извори, да "савет позива Србију да поштује своје обавезе у вези са сарадњом са Хашким трибуналом".

Србија се позива "на помоћ у хапшењу преосталих бјегунаца Ратка Младића и Горана Хаџића, што ће бити најубедљивији доказ да је пуна сарадња остварена".

Први пут примењено "надгледање"

Белгијски амбасадор у ЕУ Жан де Ријт признао је да је реч "надгледање" /мониторинг/ први пут примењена у вези са приступним процесом неке земље западног Балкана и да тако строг мониторинг систем није примењен у случају Хрватске, која је у тим преговорима далеко одмакла.

Он је додао да ће се Загреб суочити са сличним условима у кључним преговорима у поглављу о правосуђу и основним правима.

Водеће земље ЕУ, Немачка, Француска и Велика Британија, инсистирале су да се одлука за Србију донесе данас, без одлагања.

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле, изјавио је да Европа треба да да допринос даљем напретку Србије на путу ка ЕУ.

(Тањуг, Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер