четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Димитрис Христофијас: Кипарски Турци радикализовали став у преговорима
Хроника

Димитрис Христофијас: Кипарски Турци радикализовали став у преговорима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2010.

НИКОЗИЈА – Председник Кипра Димитрис Христофијас рекао је да су отцепљени кипарски Турци радикализовали став у дуготрајним преговорима о уједињењу тог подељеног острва.

Христофијас је оценио да је та промена у „апсолутној супротности” са жељом и Турске и лидера кипарских Турака Дервиша Ероглуа да мировни споразум буде постигнут до краја године.

Кипар је од 1974, када је Турска извршила инвазију на то острво као одговор на устанак присталица уједињења са Грчком, подељен на међународно признати део кипарских Грка и отцепљени северни део у коме живе кипарски Турци.

Ероглу је данас на церемонији поводом 36. годишњице турске инвазије на Кипар, у делу престонице Никозије који држе кипарски Турци, позвао на постизање мировног споразума до краја године, упозоривши да би неуспех у томе могао да „одува” и последњу шансу за уједињење острва.

„Наши суседи са југа ће следеће године имати изборе, и то је разлог зашто би продужење преговора и на следећу годину елиминисало шансу за постизање споразума, или у најмању руку одложило га на полицу за веома дуг период”, упозорио је Ероглу.

Лидер кипарских Турака је оценио да је ова година „прекретница”. „Ако ми лидери будемо поступали одговорно, могуће је да постигнемо споразум до краја године”, додао је Ероглу.

Заменик премијера кипарских Турака Џемил Чичек оптужио је кипарске Грке за недостатак политичке воље за постизање споразума и упозорио да би подељеност могла да буде продубљена уколико две стране не постигну договор „на време”.

„Мировни преговори нису процес који може да се протеже унедоглед. Уколико кипарски Грци и њихове присталице не могу да донесу одлуку до краја године, свако ће наставити својим путем”, оценио је Чичек.

Скоро двогодишњи преговори две стране донели су само ограничени напредак на путу ка уједињењу.

Долазак Ероглуа на чело кипарских Турака прошлог априла продубио је бојазни кипарских Грка да би мировни преговори могли да буду „скренути с колосека”, оцењује агенција АП.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер