четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Димитриј Рогозин: НАТО и даље активно економски и војно помаже Грузију
Хроника

Димитриј Рогозин: НАТО и даље активно економски и војно помаже Грузију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.
rogozin12.jpg

Северноатлантски савез доследно подржава територијалну целовитост Грузије, док се истовремено форсира независност Косова, изјавио стални представник Русије при НАТО Дмитриј Рогозин.

Стални представник Русије при НАТО Дмитриј Рогозин изјавио је да Северноатлантски савез доследно подржава територијалну целовитост Грузије, док се истовремено форсира независност Косова.

"Штавише, земље НАТО врше дипломатски притисак на друге државе, укључујући историјске и најближе савезнике Русије, како ни у ком случају не би признали независност Јужне Осетије и Абхазије", рекао је руски дипломата у интервјуу агенцији Итар-Тас.

Према Рогозиновим речима, земље Алијансе покушавају економским методама да помогну реинтеграцији Јужне Осетије и Абхазије.

"Грузији се пружа значајна економска помоћ како би привлачила својим достигнућима житеље нових република", рекао је.

Рогозин је навео да су такве тенденције "веома опасне" јер ће евентуални неуспеси руководства две отцепљене аутономије бити искоришћени у пропагандне сврхе као илустрација "успеха Грузије и пропасти нових држава".

"Све то погоршава постојање тоталне економске блокаде Јужне Осетије и Абхазије, коју нису укинуле западне земље, а само Русија доприноси њиховој обнови", рекао је руски дипломата.

Рогозин је навео да Русија нарочито пажљиво прати све испоруке оружја Грузији из земаља НАТО и Европске уније и да захтева да никакво оружје и техника који би се могли применити у агресији на Јужну Осетију и Абхазију не стиже у Грузију.

"Запад тачно зна да ми ту нећемо попуштати и морају стално да смишљају различите трикове за остварење војних испорука", рекао је стални представник Русије при НАТО, додајући да Алијанса у политичким контактима са Москвом избегава разматрање теме Грузије и сукоба из 2008. године.

"Алијанса покушава да се у одређеним правцима помири са Русијом и зато им не треба сувишан одјек у јавности око тако проблематичне теме", рекао је Рогозин.

Према његовом мишљењу, обећање НАТО да ће Грузија и Украјина "временом постати чланице", био је важан фактор који је испровоцирао агресију Грузије на Јужну осетију августа 2008. године.

"Грузијски председник Михаил Сакашвили недвосмислено је примио то обећање као сигнал о неопходности да се што пре потчине региони који нису под контролом Тбилисија", рекао је Рогозин.

Пре две године, 8. августа, грузијска војска напала је Јужну Осетију, а Русија је спровела акцију принуде Грузије на мир, и штитећи јужноосетијско становништво - које је већином имало руско држављанство, потиснула снаге Тбилисија после петодневних сукоба.

Русија је независност грузијских аутономија признала 26. августа 2008. године, а ускоро су то учиниле и Никарагва, Венецуела и Науру.

(РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер