четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дилма Русеф: Мој опозив је државни удар чији је циљ да посредно доведе на власт узурпаторску владу
Хроника

Дилма Русеф: Мој опозив је државни удар чији је циљ да посредно доведе на власт узурпаторску владу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. август 2016.

 Суспендована председница Бразила Дилма Русеф назвала је покретање поступка свог опозива "државним ударом" и оценила га као "неправедан и арбитраран".

"Долазим да вас погледам у очи и да изјавим да нисам учинила ништа од онога за шта сам неправедно и арбитрерно оптужена", рекла је Русефова посланицима горњег дома Парламента, Сената, који ће сутра или у среду гласати о њеном опозиву.

Она је покретање поступка опозива назвала "државним ударом" чији је циљ, како је навела, "да посредно доведе на власт узурпаторску владу" и додала да су 2014. године за њу гласала 54 милиона Бразилаца.

Русеф је позвала сенаторе да гласају против њеног опозива, наводећи да тако "гласају за демократију" и да је Бразил "на корак од државног удара и институционалног слома".

Медији наводе да ће Русеф ипак вероватно бити опозвана, јер ће за тај предлог гласати више од две трећине посланика у Сенату.

Сенат је у мају суспендовао Дилму Русеф са власти, а за вршиоца дужности шефа државе поставио њеног потпредседника Мишела Темера.

Она је оптужена за буџетске малверзације и незаконите књиговодствене радње, као и за противзаконито издавање уредби о уплатама влади, без претходне сагласности Конгреса.

Русеф се терети и за неовлашћено коришћење кредита државних банака за финансирање програма и одлагање њихове отплате и за лажирање стања у јавним финансијама.

Уколико суспендована председница буде опозвана, Темер ће званично преузети председничку функцију и обављати је до истека мандата Русефове 2018.године, када ће бити председнички и парламентарни избори.

Расправа у Сенату биће настављена сутра или у среду, када ће се одлучивати о опозиву, за који је потребна већина од две трећине гласова, односно 54 од укупно 81 гласа.

Русефова у случају опозива неће моћи да обавља јавну функцију наредних осам година, док ће у супротном повратити свој председнички мандат.

Њени противници оптужују је за "највећу превару у историји земље", а присталице тврде да у њеном поступању није било "ничег незаконитог" и да су сви њени претходници чинили исто.

Бразил, највећа и најразвијенија земља Јужне Америке, суочава се са високом стопом незапослености и буџетским дефицитом од 45 милијарди долара, као и с политичким и социјалним кризама изазваним корупционим скандалима и масовним отпуштањем.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер