четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: Основати "ад хок" суд за осумњичене за трговину људским органима
Хроника

Дик Марти: Основати "ад хок" суд за осумњичене за трговину људским органима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

Специјални известилац Савета Европе Дик Марти оценио је да постоји опасност да његов извештај о трговини људским органима отетих Срба на Косову остане неистражен, јер "Еулекс какав је данас не може да истражи" тај случај, те да би требало да буде створена  једна правосудна "ад хок" структура, основана посебно за истрагу трговине органима, која би се налазила ван Косова.

"Можда би неки могли да се задовоље гласањем за резолуцију као виртуелним изразом знајући да се заправо ништа неће догодити у наставку. Мислим да треба бити опрезан и да је потребно успоставити једну структуру која би била ефикасна у расветљавању истине", рекао је Марти у интервјуу за франкфуртске "Вести".

Бивши други човек УНМИК-а код Харадинаја

Парламентарна скупштина Савета Европе усвојила је јуче Мартијев извештај који премијера Косова Хашима Тачија и његове сараднике доводи у везу са организованим криминалом, али и са продајом органа отетих косовских Срба и нелојалних Албанаца.

"Искрено речено, Еулекс онако како је приморан да ради данас и како је организован, не верујем да може да спроведе истрагу на озбиљан начин", навео је Марти.

Према његовим речима, ако се погледају државна правосуђа и међународно правосуђе у региону, те структуре нису биле способне да заштите сведоке.

"Чим је реч о процесу на високом нивоу или где је додирнут известан ниво у криминалној хијерархији - констатујемо да сведочења постају не само тешко изводљива него заправо немогућа. Сведоци и њихове породице се застрашују и било је убистава сведока", рекао је Марти.

Додао је да је Косово "мала земља", у којој се сви знају, па врло лако може да се створи нешто што би назвао "инцестуозна клима".

"Веома сам шокиран чињеницом да видим да се бивши функционери УНМИК-а данас налазе на функцијама које плаћају косовски лидери иако то само по себи није противзаконито. Данас је бивши човек број два УНМИК-а плаћен од стране Харадинаја, а Тачи има саветника који је бивши припадник УНМИК-а. Мислим да је то индикација постојања крајње промискуитетне климе", оценио је Марти.

Због тога би, према његовим речима, требало да буде створена једна правосудна структура ад хоц - основана посебно за истрагу трговине органима која би се налазила ван Косова, која би располагала правом да примењује мере које штите сведоке и породице сведока - не само за време процеса него и после њега.

Трибунал у Хагу погрешио што је уништио доказе

Марти је раније данас, у интервјуу за НИН, изјавио да не оптужује Хашки трибунал за заверу, али да мисли да је тај суд починио грешку уништивши доказе из истраге вођене 2004. године, у месту Рипе у близини Бурела у Албанији.

"То свакако није нормалан поступак ни у једном трибуналу у свету. Када прикупљате доказе и мислите да немате неопходан доказ или немате одговарајућу надлежност да наставите истрагу, доказ се никада не уништава, поготово када није дошло до њиховог застаревања. Докази се чувају, јер се у даном тренутку касније могу појавити нови који ће дати другачији значај старим", рекао је Марти, а преноси "Блиц".

"Дакле, ја не оптужујем Међународни суд за ратне злочине за заверу, мислим да су начинили грешку", рекао је Марти у интервјуу који НИН објављује у четвртак.

Упитан зашто у извештају не наводи многе од својих извора, он је подсетио да су сведоци ризиковали животе и још немају гаранцију да ће бити заштићени.

"Прво, желео би да подсетим да постоји читав низ извештаја које су припремале обавестајне службе, из различитих земаља, амерички ФБИ, британски М16, италијански СИСМИ, немачки БНД, као и друге. То су студије злочина. Ако смо успели да будемо прецизнији, то је захваљујући нашим сведоцима. А они су ризиковали своје животе", нагласио је известилац СЕ.

Еулекс: Спремни смо за истрагу

С друге стране, портпарол Еулекса Ирина Гудељевић, изјавила је за Срну да мисија ЕУ на Косову има велики број искусних и независних специјалних тужилаца који су способни да воде сложене истраге и утврде евентуалну одговорност било ког окривљеног појединца.

"Чекамо да добијемо званичну документацију коју смо затражили од извјестиоца Савјета Европе Дика Мартија", рекла је Гудељевићева и додала да Еулекс има високо професионалну јединицу за заштиту сведока, која сарађује са државама чланицама ЕУ.

Она је истакла да Еулекс све оптужбе за организовани криминал и ратни злочин схвата веома озбиљно, иако је техничка, а не политичка мисија.

"Мисија ЕУ на Косову је најкомпетентнија да покрене и решава ово питање на најефикаснији начин", рекла је Гудељевићева.

Она је навела да је Еулекс послао два писма Мартију да достави Мисији доказе или информације, што до сада он није урадио, те позвала све који имају доказе који могу поткријепити Мартијеве наводе да их доставе Еулексу како би покренуо званичну истрагу.

Фредерик Свинен: Тужилаштво извештај примило к знању

Представник Тужилаштва Хашког трибунала Фредерик Свинен рекао је данас да је та институција примила к знању извештај Дика Мартија и на основу њега усвојену Резолуцију у Парламентарној скупштини Савета Европе, али није конкретније одговорио на питање везано за то да је Трибунал поседовао извештаје о илегалном пребацивању српских затвореника с Косова у Албанију још пре 2003. године.

На редовној конференцији за новинаре у Хагу, упитан да прокоментарише написе у српским медијима да је Трибунал поседовао те извештаје, Свинен је одговорио да је тужилаштво "примило к знању важан извештај који је припремио Дик Марти као и на основу њега усвојену Резолуцију у Парламентарној скупштини Савета Европе".

Свинен је истакао да тужилаштво сарађује са Еулексом и пружа му свеобухватну помоћ, укључујући приступ документима и предметима које тужилаштво поседује. Навео је, такође, да су контакти тужилаштва са Еулексом, чији званичници имају приступ базама података тужилаштва, чести и додао да је "та сарадња у току".

Представник Тужилаштва је рекао и да оно блиско сарађује са српским властима, посебно са канцеларијом Тужилаштва за ратне злочине, којој је пружила све релевантне информације које је имало.

Коцијанчич: Потребни докази

Портпарол високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност Маја Коцијанчич изјавила је данас да су Еулексу "потребни докази прихватљиви на суду", поводом тврдњи специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о умешаности косовског премијера Хашима Тачија у организовани криминал.

"Еулекс је Мартију упутио два писма, тражећи те доказе. Контакти су у току", рекла је Маја Коцијанчич.

(Бета, Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер