четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дик Марти: Европа би заташкала мој извештај
Хроника

Дик Марти: Европа би заташкала мој извештај

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. фебруар 2011.

Специјални известилац Савета Европе Дик Марти сматра да истрагу о трговини органима на Косову и Метохији треба да наставе Американци. Он каже да ако остане на Европи да истражује наводе из његовог извештаја највероватније ће се десити заташкивање свега.

"Искрено говорећи, више наде полажем у Американце него у Европљане зато што су они у овом региону, посебно на Косову међу Албанцима, популарнији. Мислим да би америчка иницијатива овде била боље прихваћена, јер Еулекс није толико популаран на Косову", изјавио је Марти за сарајевски магазин "Слободна Босна".

Одговарајући на питање какве су шансе да се на основу његовог извештаја о трговини органима заиста спроведе озбиљна истрага, Марти је изразио уверење да ће "ствари ићи у правцу да се покуша направити операција 'заташкавања'".

Он очекује да ће се, највероватније, рећи да Савет Европе није дао доказе Еулексу, а да он лично ни у ком случају неће и не жели да открије своје изворе Еулексу, јер би на тај начин њихови животи били угрожени.

''Еулекс, овакав какав је данас у организационом смислу, тешко да има капацитет да спроведе озбиљну истрагу'', тврди Марти, додајући да велики проблем представља и заштита сведока, који су изложени сталним застрашивањима, а било је и убистава сведока.

Он сматра да је једина права опција формирање специјалне јединице изван Косова и Метохије са специјалним овлашћењима и веома озбиљним програмом заштите сведока који би омогућио њима и члановима њихових породица да добију нове идентитете и имају могућност да живот наставе у иностранству, мада је истовремно изразио сумњу да ће Европа прихватити такву опцију.

Марти је констатовао да, генерално говорећи, косметско искуство не даје неки позитиван пример, јер никада међународна заједница није уложила толико новца по једном лицу, а да је при томе позитиван резултат изостао.

''Има ту и других нелогичности, возач у међународним организацијима има плату од 1.000 евра, полицајац са Космета можда 300 евра, а судија неколико стотина евра...'', навео је Марти.

Он је закључио да му је било теже да ради на Косову и Метохији, него када је истраживао тајне затворе ЦИА.

(Вести онлине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер