среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дијана Марковић-Бајаловић: Милан Беко крив за моју смену
Хроника

Дијана Марковић-Бајаловић: Милан Беко крив за моју смену

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2010.

Дијана Марковић-Бајаловић за „Блиц“

- Прво су ми посредно нуђени поклони. Куповина апартмана на Кипру, на пример, по суперповољним условима. Али, како нисам одустала од истрага, адвокат Милана Бека, у његовом присуству, поручио ми је још 2008. године: “Чувај дете”. И то што у петак на скупштинском Одбору за трговину нити један од три члана, ни ја као председница Комисије за заштиту конкуренције нисмо предложени кандидати, иако смо конкурисали за нови састав комисије, директан је утицај појединих лобија на политичке странке. Пре свега, мислим на Милана Бека. Овог пута због “Вечерњих новости” - сведочи за “Блиц” Дијана Марковић-Бајаловић, председница Комисије за заштиту конкуренције.Она тврди да је одлука о њеној смени, само формализована на хитној седници Одбора за трговину одржаној у петак и у року од свега један сат, само дан након оснивања новог сазива одбора, а да је донета много пре у Бековој кухињи. Она тражи данас хитан састанак са премијером Мирком Цветковићем, председницом Скупштине Славицом Ђукић-Дејановић од којих ће захтевати истрагу као и изјашњавање посланика о томе ко су и на основу чега су бирани кандидати за састав нове комисије.

Константни притисци

Напомиње, такође, да је поводом истраге о “Вечерњим новостима”, коју води комисија, под притисцима од почетка ове године. На питање какве врсте су ти притисци каже:

- Од тога да ми се прети тиме да сам јавна личност и да водим рачуна шта радим и како радим, до тога да се преко неких људи који су ми блиски већ 20 година, нуде поклони. Или ево примера. Првог јула требало је да буде одржана скупштина акционара “Вечерњих новости”. Непосредно пре тог датума на мене је вршен притисак да комисија изда мишљење да је куповина одборена. Не може бити коинциденција да је већ 26. јуна у „Грађанском листу“ објављен чланак где се најављује избор Весне Јанковић за председницу комисије. Преко медија ми је индиректно поручено да уколико наставим, нећу бити реизабрана - прича Бајаловићева. Напомиње да јој је Беко претио и раније и да је све почело на пролеће 2008. године. Шта се тада догодило?

- Дошао је пре подне у моју канцеларију на састанак који је заказао преко адвоката Миленка Ристивојевића. Дошли су заједно. Између осталог, Ристивојевић ми је рекао:”Чувај своје дете”. На крају тог разговора, Беко ми је рекао да када је он био на власти да је увек настојао да гледа како ће да оствари корист за себе. Разговор је завршен речима: ”Сада смо вас оставили на миру, а на јесен ћемо пуцати на вас из торпеда”. Отишли су мисливши да су завршили посао. Али, нисам одустала - сведочи Бајаловићева.

Овај сусрет одиграо се, како каже, након што је комисија донела решење у случају “Салфорда” о злуопотреби доминантог положаја закључивањем неравноправних услова уговора са произвођачима млека. Бајаловићева истиче да је тада, игноришући решење комисије, министар трговине Слободан Милосављевић, до ког јуче нисмо успели да дођемо, изашао с изјавом да он процењује да нема монополиста у Србији. Бајаловићева је убеђена да је проблем и сада у Милосављевићевом министарству и да читава опструкција рада комисије одатле долази.

Комисија сада, како тврди она, нема директна сазнања, али има индиција да је Беко власник већинског пакета акција “Вечерњих новости” и да има директан договор о продаји тог пакета са “Вацом”, што је, како оцењује, супротно Закону о преузимању акционарских друштава. Комисија је утврдила да постоје три фирме које се воде као власници “Вечерњих новости” и сумња да је Беко власник свих тих фирми. Зато је комисија недавно упутила захтев “Вацу” да достави уговор на основу којег су се они у Аустрији уписали као власник једне од тих фирми код регистарског суда. Тврди да то нису могли да ураде, а да није постојао уговор између “Ваца” и власника једне од тих фирми.

- Иако смо тражили да нам доставе тај уговор, још га нисмо добили, а он би вероватно открио ко стоји иза читаве те трансакције између “Ваца” и “Новости”. А, изгледа, Беко стоји иза сваке веће трансакције у Србији и настоји да се та истрага оконча - каже Бајаловићева.

Захтев Европске Уније

Александар Чотрић, члан Одбора за трговину, каже да је тек у четвртак изабран за члана одбора и да је на седници одржаној у петак разговарано са свим кандидатима, укупно пола сата, да је све било по закону и да су изабрани најстручнији људи. Иако тврди да ни сам одбор није одржавао седнице све до четвртка, објашњава да Бајаловићева није ушла на листу кандидата јер је процењено да је комисија требало да буде активнија и да Европска унија захтева да се тај процес убрза. Зато је, како објашњава, процењено да су потребне промене у тој комисији.

- Она је имала свега три члана и ретко се састајала - каже Чотрић. Он потврђује да је управо одбор законски дужан да именује кандидате, а да је ту комисију саставио без додатних чланова готово годину дана.

- Има кривице и у Скупштини јер је конкурс расписан новембра прошле године. Одбор није био ефикасан и опозиција је опструисала његов рад. Ако је неко крив, дакле, крива је опозиција, ето из тих разлога била је и комисија хендикепирана,а већи учинак је изостао - каже Чотрић.

Шта је разлог смене Бајаловићеве? Дејан Николић, председник Одбора за трговину, каже да то није смена Бајаловићеве, већ просто закон тражи конципирање нове комисије. Ипак, каже да је Бајаловићева пет година радила тај посао, да судови нису уважили ниједно њено решење, те да је законом сада предвиђено да комисија изриче решења у првом степену, те да је битно да председница има богату правосудну праску, а Бајловићева је, за разлику од Јанковићеве, нема. С тим да ли је то услов конкурса, Николић није упознат, као што не зна ни зашто Јанковићева није реизабрана за судију.

Неизабрани судија нови председник

Весна Јанковић, кандидат за нову председницу комисије, бивши је судија окружног суда. Није на листи реизабраних судија. Она је и један од потписника студије Правног факултета да “Делта Макси” није монополиста. Ту студију наручио је “Делта Макси” и искористио је у жалби на решење комисије о забрани куповине “Ц маркета”, на основу чега је оно поништено.

За чланове су предложени Весна Бесаровић, професорка Правног факултета. Предаје трговинско право, право интелектуалне својине и право конкуренције. Била је шеф дипломатских делегација на конференцијама у Хагу и Женеви, из области области права. Члан је комисије за полагање правосудних испита. Била је директор Европских студија из области права ЕУ. Сања Граић-Степановић, професорка на Факултету политичких наука, радила као руководилац радне групе за област заштите конкуренције. Учествовала је на пројекту хармонизације домаћег права са правом ЕУ. Учествовала на програму УН на пројекту едукације судија трговинских судова у Србији. Члан експертске групе на изради Закона о привредним друштвима из 2002. Гордана Лукић, виши стручни сарадник Комисије за заштиту конкуренције, дипломирани правник. Иван Угрин, бивши начелник Пореске полиције. Предлози ће бити достављени Скупштини данас, уз напомену за разматрање по хитном поступку.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер