уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Диана Драгутиновић: Уводи се нови порез од шест одсто за сва месечна примања
Хроника

Диана Драгутиновић: Уводи се нови порез од шест одсто за сва месечна примања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2009.

Драгутиновићева је изјавила да би Влада за три седмице требало да усвоји ребаланс буџета, а потом ће га предати Скупштини на усвајање. Она је указала да ће највероватније од 1. маја бити уведена привремена накнада од шест одсто на зараде и пензије и повећан неопорезиви део зараде са садашњих 5.980 динара на 12.000 динара. Нове мере Влада ће применити да би испунила услове ММФ-а, а трпеће и државне службе и грађани. Владино решење за пуњење буџета подразумева да плате од априла па све до октобра 2010. буду на јануарском нивоу. Међутим, уводи се и додатни порез, који ће све зараде веће од 12.000 динара умањити за 6 одсто.

Од плаћања тог пореза неће побећи ни пензионери, хонорарци или улагачи, јер се он односи на сва месечна примања. Озваничено је и да ће Србија ове године ући у рецесију, па је због смањених прихода настала рупа у буџету од 100 милијарди динара.

Кључне мере штедње које ће држава применити јесу забрана новог запошљавања, смањење трансфера општинама и Фонду за здравство, смањење трошкова министарстава. Додатни приходи ће бити обезбеђени тако што ће јавна предузећа, уместо досадашњих 50 одсто, у буџет давати цео свој профит. Највећи додатни приход биће остварен кроз нови порез на доходак, с тим што се неопорезовани део повећава са 6 на 12.000 динара. То, практично, значи да би онај ко је зарађивао минималних 15.138 динара требало да добије 207 динара више. Запослени са просечном зарадом од 31.121, динара треба да очекује смањење од 1.161 динар. Највише ће платити, на пример, директори јавних предузећа, који имају плату 220.000 динара и чија ће зарада бити мања за 17.300. Све ове мере Влада је обавезна да спроведе у наредне три недеље, а како је рекао представник мисије ММФ-а у Србији Алберт Јагер, борд директора те институције требало би да усвоји нови аранжман у мају.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер