субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић у Сарајеву: Лепо је што ће председници влада са самита изаћи са још једном декларацијом, данас се сви надамо ЕУ
Хроника

Александар Вучић у Сарајеву: Лепо је што ће председници влада са самита изаћи са још једном декларацијом, данас се сви надамо ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2017.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас у Сарајеву да је лепо што ће председници влада са самита изаћи са још једном декларацијом, али је упозорио да ће, чим се састанак заврши, опет бити свађа и сукоба.

На састанку премијера Западног Балкана, Вучић је замолио домаћине да не називају све присутне државама, јер ни он то не ради.

- У питању је сентимент Србије, и ово не говорим због кампање - рекао је Вучић поводом представљања Исе Мустафе као представника државе Косово, иако нигде нису истакнути симболи ни застава Косова.

Пет провокација Приштине у 10 дана

Он је навео 5 проблема у односима Београда и Приштине у само последњих 10 дана.

То су иницијатива за формирање војске, декларација о прекиду дијалога, захтев за отимање имовине, припрема специјалног одељења за суђење Србима и ноћашње хапшење председника општине Ранилуг јер је носио Вучићеве изборне плакате.

Вучић је рекао да су њихови односи су добри на скуповима "јер тад причамо о економији".

- Кад се они заврше онда причамо само о политици, или не причамо уопште - казао је Вучић и наводећи, да су пре три године у Берлину разговарали о изградњи аутопута Ниш-Приштина-Драч, а да се данас сви надамо Европској унији, а да се рокови стално померају.

Датуме у Србији више нико не помиње


- Да ли ми данас сви верујемо у ЕУ перспективу? Сви се надамо, али не знам знамо ли исход. Стално се рокови померају. У Србији више датуме нико не помиње. Чини ми се да је тако и на многим другим местима на Западном Балкану. Волео бих да је европска перспектива несто јаснија - нагласио је премијер Србије.

Вучић је рекао да Србија жели да види регион као јединствен простор, иако многи то не желе и поручио да "Србија неће бити џак за ударање, јер ми то никоме не радимо".

- Сваку реч меримо сто пута пре него што било шта кажемо о некој од земаља региона - истакао је Вучић.

Он је замилио ЕУ да имамо стално неку врсту дијалога и унапређења наших односа и поновио да од Берлина пре три године "не видесмо ни километар аутопута".

Такође је замолио да Ниш буде следећи град за састанак у оквиру Берлинског процеса, после Трста.

Јединствено тржиште за ниже цене

Вучић је рекао да је поносан што је са западног Балкана и истакао да овде живе добри људи који могу да остварују и већи економски раст од већег делу централне, источне и западне Европе.

Како је објаснио српски премијер предности стварања јединственог тржишта јесу, пре свега, ширење тржишта, које би од малих, расцепканих, појединачних тржишта, створило велико од готово 20 милиона потрошача различитх роба и услуга.

“Имате ту и коришћење ефеката економије обима, који настају као последица ширења тржишта, а који подразумевају не само већу производњу, већ и ниже цене, што је изузетно важно за становништво. То доводи до веће конкурентности производа из региона, а што је сада често лимитирајући фактор услед високих цена и недовољних производних капацитета”, рекао је Вучић.

Он је истакао да би се таквим тржиштем повећала конкуренција, ефикасност предузећа и степен иновативности.

Хан за укидање препрека у протоку робе и капитала у региону

Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан поручио је данас у Сарајеву да су земље чланице ЕУ, упркос изборима који су у току или следе у више држава, у потпуности привржене процесу ширења на западни Балкан, али је упозорио да земље региона не смеју дозволити да препреке угрозе остварени напредак.

У говору на почетку Самита премијера западног Балкана у Сарајеву, Хан је као најважније питање навео економију, јер , како је објаснио, она ће најпре доносити напредак у процесу европских интеграција.

С тим у вези је поменуо даље напредовање у области повезивања инфраструктура и економија.

Неопходно је, додао је, повећати степен економске интеграције региона, јер, како је појаснио, економски учинак земаља региона је веома важан, како би постале пуноправне чланице Уније, и то не само у правном, већ и смислу економске снаге и моћи.

- Економија је најхитније питање које ће доносити напредак у процесу европских интеграција - поручио је Хан.

Предложио је заједничко тржиште на западном Балкану као основа за приступање ЕУ, са амбицијом да се уклоне све препреке и створи јединствени економски простор и тржиште, са дугорочним циљем интегрисања у унутаршнеј тржиште ЕУ.

Такође, Хан се изјаснио за укидање препрека у протоку капитала и робе.

- Европска перспектива почела је показивати конкретне резултате. Треба користити неформалне прилике за разговор о транспортној заједници и њеној примени - казао је он изразивши наду да ће на данашњем састанку бити усвојени заједнички закључчи.

Европски комесар је, иначе, изразио задовољство што су се састали председници влада свих земаља региона, оценивши да је то добар сигнал који показује да је регион преузео власништво над Берлинским процесом.

Хан је нагласио да су европски лидери током мигрантске кризе видели колико је западни Балкан допринео решавању, и да је то водило ка јачању подршке и разумевању у великом броју земаља ЕУ.

Он је поручио да је право време да земље региона преузму лидерску улогу у процесу европске интеграције, тиме што би превазишли међусобне проблеме и ојачали сарадњу.

- Треба искористити позитиван ветар који дува у леђа - истакао је Хан, додао да се не сме слати лоша порука из региона те поручио: "Молим вас да покажете лидерство државника, као и у прошлости и да искористите прилику, а то је ова, у интересу и ЕУ".

Поручио је и да је још много послова пред земљама региона и да је време да се усресреде на њих.

Денис Звиздић: Имамо одговорност да задржимо наше земље на европском путу 

САРАЈЕВО - Стабилност, мир и сигурност на овом простору су кључни за политички, социјални и економски развој земаља западног Балкана, због чега премијери наших држава имају одговорност да задрже наше земље на европском путу, поручио је данас председавајући Савета министара Босне и Херцеговине Денис Звиздић.

Звиздић је, на отварању састанка премијера земаља западног Балкана, који се одржава у Сарајеву, констатовао да у овом тренутку свих шест држава региона имају веома стимулативне и оптимистичне показатеље да су успешно оствариле све обавезе са своје европске агенде, која је, како је рекао, постала заједнички циљ и кључни фактор сарадње.

Он је додао да процес европских интеграција западног Балкана, упркос бројним изазовима са којим се суочава, не само регион, већ и Европска унија, заузима важно место у приоритетима влада наших држава.

Звиздић је нагласио да је чињеница да управо тај процес представља стабилност, мир и сигурност ових простора.

Одговорно можемо да кажемо да су свих шест земаља западног Балкана у процесу спровођења реформи и да се регионална сарадња унапређује у свим аспектима, рекао је Звиздић, и позвао челнике ЕУ да остану при обећању из Солуна и сачува европску западнобалканске шесторке.

"А ми као премијери имамо одговорност да задржимо наше земље на европском путу", рекао је Звиздић.

Он је позвао учеснике да предложе заједничке пројекте, а комесару Европске комисије за проширење и политику суседства Јоханесу Хану посебно захвалио као, како је рекао, осведоченом пријатељу Балкана.

Иначе, премијерски састанак западнобалканске шесторке привлачи велику пажњу јавности у целом региону, а посебна пажња је поклоњена доласку у Сарајево премијера Александра Вучића, кога многи медији овде представљају као "регионалну политичку звезду".

Вучић је у Сарајево допутовао из Берлина, где је имао сусрет са немачком канцеларком Ангелом Меркел.

(Танјуг, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер