среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Денис Киф: Жалимо због недужних жртава, али НАТО је морао да реагује и спречи Милошевића да чини још горе ствари
Хроника

Денис Киф: Жалимо због недужних жртава, али НАТО је морао да реагује и спречи Милошевића да чини још горе ствари

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. март 2019.

 Британски амбасадор Денис Киф, који ће за неколико месеци окончати петогодишњи мандат у Београду, у опширном интервјуу Би-Би-Сију на српском говорио је о комплексном односу Лондона и Београда.

- То је комплексан однос, стар вишšе од 180 година, а посао амбасадора је да ради у односима какви јесу - казао је Киф.

Би-Би-Си наводи да су британска резолуција о Сребреници, однос према Косову у Савету безбедности, посета принца Чарлса Београду, бројни срдачни дипломатски сусрети и далеко мање срдачни таблоидни написи о улози Британије у унутрашњој политици Србије и Републике Српске, те болне и славне годишњице, само део онога šто се сместило у амбасадорски мандат који Киф приводи крају.

- У неким деловима српских медија, објављују се бесмислене теорије завере у које је укључена Велика Британија, а ми их најчеšшће игноришšемо јер су - бесмислице. ŽЖелимо да радимо са правим елементима сарадње - а то нису само политички односи већ и сарадња у области организованог криминала, борбе против тероризма, екстремизма, начина како користимо развојни Фонд за добру управу, дигитализацију, развој образовања - рекао је Киф.

Он је у интервјуу говорио и о обележавању 20. годишњице НАТО бомбардовања, када је са колегама положио цвеће на споменик деци која су страдала 1999. године.

- Мислим да је то било важно - људски показати да разумемо бол и жалимо због недужних жртава. Истовремено, важно је сетити се зашто је НАТО реаговао - морали смо да заштитимо цивиле, спречимо Милошевића да чини још горе ствари - рекао је амбасадор.

Каже и да је највеће промене у Србији у пет година мандата приметио у економији.

- Земља се вратила расту - видљиво је и да се више гради, британски инвеститори показују више интересовања. Знам да је Лесковац раније био познат као српски Манчестер, а сада одједном има три велике британске инвестиције у граду - навео је.

Говорио је и Причао о Брегзиту, о којем га људи питају "далеко мање него пре неколико година".

Оно што желимо да видимо је напредак односа са Косовом. Велика Британија не говори о било каквим роковима. Промене граница по етничким принципима, о чему се говори као о једном од решења, није први избор за Лондон

- Били смо искрени зашто подржавамо улазак Србије у ЕУ - то је у складу са нашим интересима да се на Западном Балкану успоставе стабилност, безбедност и сигурност. Наставићемо нашу политику према Србији, бићемо активни и укључени у кључна питања - развијаћемо односе, подржаваћемо реформе и развој односа са суседима, придружžивање ЕУ. Пошто напуштамо ЕУ, мораћемо да направимо нека техничка прилагођавања да би се послови могли наставити и то је нешто на чему радимо са српским партнерима- каже Киф.

Британски амбасадор напомиње да се став његове земље унеколико разликује од става дипломата који 2019. годину виде као кључну за постизање споразума Београда и Притшине.

- Оно што желимо да видимо је напредак односа са Косовом. Велика Британија не говори о било каквим роковима, већ о напретку, битна је суштина преговора - казао је Киф и додао да се придружује гласовима који од Приштине траже да укине таксе на производе из Србије.

Оценио је, међутим, да одговорност није само на једној страни и да у ситуацији када разговора нема, а сви би желели њихов наставак, обе стране имају свој део одговорности.

- Једна је да нико не уради ништа што би погоршало ситуацију, повисило тензије, да се обе стране држе претходних договора, Бриселског споразума, да се пронађе начин да се врате разговорима и изгради поверење. Пауза у преговорима увек је ризик да би ствари могле да оду уназад - поручио је британски дипломата.

Упозорио је и да промене граница по етничким принципима, о чему се говори као о једном од решења, није први избор за Лондон.

- Ми смо увек говорили да у томе видимо и ризик и цену. У овом тренутку, треба напредовати у преговорима, а нема званичног предлога који би ишао тим принципима јер - разговора нема -закљио је Киф.

Иначе, њега ће на месту амбасадора наследити Жан Маклауд, која у Београд долази из Беча, са положаја амбасадора при мисији Велике Британије у ОЕБС.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер