среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Денис Киф: Београд у могућности да покаже позитиван утицај по питању референдума у РС
Хроника

Денис Киф: Београд у могућности да покаже позитиван утицај по питању референдума у РС

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. август 2016.

 БЕОГРАД - Амбасадор Велике Британије Денис Киф изјавио је да Србија има важне везе са Босном и Херцеговином (БиХ) и да је Београд у могућности да покаже позитиван утицај на компликовану ситуацију која прети БиХ због најављеног референдума у Републици Српској.

"Наш став је да Република Српска може да организује референдуме о питањима која су у оквиру надлежности њене Владе. Али овде имамо посла с питањем које је већ решено на нивоу Уставног суда БиХ. Због тога смо забринути и верујемо да би то питање требало решавати смирено и кроз дијалог", изјавио је Киф у интервјуу за дневни лист Политика.

Киф је додао да су, у том смислу, "сви гласови пријатеља народа у БиХ веома важни".

Он је додао да Велика Британија има веома важне интересе у читавом региону и да је у њеном интересу да Балкан буде стабилан, успешан и безбедан.

Говорећи о односу Србије према кризи у Украјини и евентуалним захтевима да Београд уведе санкције Москви, Киф је рекао да је Србија одлучила да постане чланица ЕУ и да је део тог процеса да постане део заједничке спољне и безбедносне политике.

"С моје тачке гледишта, то није само техничко питање и ствар испуњавања форме, већ и питање темељних вредности око којих смо сви постигли сагласност. Када дође до спорова међу земљама онда је важно да се види када је реч о конкуренцији а када о вредносним питањима. Тако се и у случају Украјине Русија понела на начин који је супротан вредностима које деле све европске државе, али и многе друге државе света које неоспорно сматрамо демократским", рекао је он.

Киф је рекао да га различите позиције око увођења санкција Русији "у овом тренутку не забрињавају".

"Европска унија је то учинила, а Србија није. Али то је одлука Владе Србије. У овом тренутку те различите позиције ме не забрињавају. Брине ме да ли ће се ситуација погоршати јер оно што је Русија урадила с Кримом и Украјином је у супротности са вредностима које баштинимо у ЕУ. У потезима Русије је проблем, а не у позицији Брисела или односу Србије и Русије. Шире посматрано, мислим да Србија вуче потезе који су у њеном интересу и стратешком опредељењу, а то је пут ка чланству у ЕУ", рекао је Киф.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер