Хроника

Демостат: Вучића би на изборима могао да угрози неполитички кандидат забављач

Штампа
субота, 18. септембар 2021.

Стање раштрканости у српској опозицији води ка појави неполитичког кандидата на председничким изборима 2022, оцењује Демостат у анализи и наводи да би то могао да буде неко ко је већ врло познат, ко би као забављач носио "ријалити наступе" које би супротставио дугим ТВ обраћањима јавности председника Александра Вучића.

Иза таквог кандидата стајао би продукцијски тим, а не класични изборни штаб, који има професионално искуство у придобијању гледаности.

Такав неполитички кандидат водио би кампању као пародију на Вучићев начин повезивања са бирачима и јавношћу. Од кандидатуре и избора правио би се спектакл са елементима некадашњих позоришних комедија, пише Демостат.

Подразумева се да би такав неполитички кандидат узвраћао и Вучићевом коришћењу друштвених мрежа, првенствено Инстаграма, за слање најпријемчивијих садржаја ка најширем гласачком телу.

Као Зеленски у Украјини или Трифонов у Бугарској

Неполитички кандидат имао би сличности са украјинским изборним сценаријом и победом глумца и комичара Володомира Зеленског, који је прво успешно играо председника у серији „Слуга народа“ да би потом стварно то постао 2019.

Или са бугарским парламентарним изборима овог јула на којима је музичар и телевизијско лице Слави Трифонов са својом организацијом Постоји један такав народ освојио 23,91 одсто гласова, а Грађани за европски развој Бугарске – ГЕРБ, бившег премијера Бојка Борисова 23,69 одсто.

Сличност са поменутим земљама, када је реч о неполитичком кандидату у Србији, састоји се приступу како освојити наклоност публике и гласача. Али та наклоност сама по себи није исто што и политичка снага и прилика за долазак на власт.

Они који не излазе на изборе углавном су против Вучића

Неполитички кандидат могао би да допринесе подизању излазности, будући да се сматра да су они који не излазе на изборе углавном против Вучића.

Оно што би међутим могло да поремети свачију изборну стратегију, па и свемогућу Вучићеву, рат против вируса корона који се наставља.

Податак да се после јаке кампање и власти, али и највећег дела опозиције, од фебруара до септембра вакцинисало само 52 одсто становништва, пресликан на изборе је узнемирујући.

Јер, то значи да 48 одсто људи настоји да остане ван друштвеног система у који нема поверења, шта год да им је политичко опредељење.

То је исувише велики број да не би учинио друштвени ток неизвесним, јер указује на могућу масовну експлозије незадовољства, која се може десити изненада и ма којим поводом, па и изборним, закључује Демостат.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]