среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Демостат: Опозицији следи вишегодишње апстинирање, од сада власт биће одговорна за све; Ауторитарност у Србији, превазилази број чланова СНС-а; Зоран Пановић: Да ли овој држави уопште треба вишепартијски систем?
Хроника

Демостат: Опозицији следи вишегодишње апстинирање, од сада власт биће одговорна за све; Ауторитарност у Србији, превазилази број чланова СНС-а; Зоран Пановић: Да ли овој држави уопште треба вишепартијски систем?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. март 2018.

Резултати београдских избора показали су да је сва политичка моћ у земљи у рукама једне партије - СНС - и да је потребно редефинисати вишепартијски систем, то је закључак истраживача Демостата. Опозиција ће, констатују, одређено време бити у апстиненцији, и због тога ће власт од сада бити одговорна за све. За све добро, али и потенцијално лоше.

Александар Вучић остварио је још једну велику победу, наводи Славиша Орловић, професор ФПН.

По мени, поразом опозиција мора да се припреми на једно вишегодишње апстинирање од власти, каже Милан Јовановић, такође с ФПН-а.

Нема сумње да између гласачког народа и Александра Вучића постоји одређена емоционална веза, оцењује Срећко Михаиловић, социолог.

Да ли овој држави уопште треба вишепартијски систем, пита Зоран Пановић, програмски директор Демостата.

Београђани су показали да имају и власт и опозицију какву заслужују, додаје Орловић.

Социолози и политиколози овако сумирају политичку ситуацију, након београдских избора које, пак, описују као рат две стране, где победници носе све. Имају градове, имају Београд, законодавну и извршну власт, те функцију шефа државе. Таква моћ, сматра професор ФПН-а Милан Јовановић изазов је демократији, а зов ауторитаризму.

"Вучић, шире - напредњаци, ајд да кажемо и њихови коалициони партнери биће одговорни и криви свима и за све. Њему и њима - част и слава за све добро, али њима и њему и све критике за све што је проблем или перцепција - биће они криви", наводи Јовановић.

Власт, оцењују истраживачи Демостата, више ништа не спречава да сва изборна обећања оствари, зато више нема правдања и вађења на опозицију.

"За одлуке које нам предстоје (преговори с Приштином и Косово) потребан је шири друштвени консензус власти и опозиције. Вероватно ће Вучићу, грађанима Србије и међународним актерима више требати опозиција, него обрнуто", наводи Орловић.

Срећко Михаиловић: Зашто је СНС-у било потребно узурпирање медија у кампањи

Зашто је напредњацима, пита се социолог Срећко Михаиловић, била потребна кампања у којој су узурпирали медије и злоупотребили државне ресурсе? Да ли би и без тога освојили већину?

"Знамо да јачи тлачи, али да тлачи и кад потреба не постоји, кад је потреба за тлачењем тек задовољење неких психолошких и патолошких потреба тлачитеља - то је прилично изван сваког рационалног смисла. Који предатор уништава много више него што му треба за исхрану", пита Срећко Михаиловић.

Ауторитарност у Србији, закључују, превазилази број чланова владајуће партије.

"Ја ћу предложити у Демостату да урадимо један тест ауторитарности и предложићемо да се ово друштво тестира на ауторитарност", наводи Пановић. Као што се, констатује, води борба против дијабетеса.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер