| Hronika | |||
Demonstranti u Jemenu tražili ostavku vlade |
|
|
|
| petak, 29. april 2011. | |
|
Tokom jučerašnjih protesta, pripadnici policije i snajperisti pucali su na demonstrante, pri čemu je poginulo 12 osoba i oko 200 je povređeno. Kako navodi AP, na protestu u Sani juče se okupilo 100.000 ljudi. U zajedničkom saopštenju, opozicija je navela da je jučerašnje ubistvo bilo "divljački masakr" i da predstavlja zločin protiv čovečnosti za koji su odgovorni Saleh i članovi njegove porodice koji vode specijalne odeljke policije koja je pucala na demonstrante. U nedelju bi trebalo da bude održan sastanak šestočlanog Saveta za saradnju u Zalivu, na nivou šefova diplomatija. Na sastanku bi trebalo da se dalje usaglašava nacrt sporazuma koji su prihvatili i Saleh i opozicija i prema kome bi u zemlji bila osnovana vlada nacionalnog jedinstva a Saleh preneo vlast na potpredsednika. Osporavani šef države bi, prema sporazumu, dobio imunitet i ne bi bio gonjen. Demonstranti su, međutim, odbacili predlog tog sporazuma, navodeći da Saleh mora da podnese ostavku. Sa druge strane, jemenska opozicija je navela da neće potpisati dogovor ukoliko se nastavi ubijanje građana. (Beta) |