уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Демократски фронт и Демос позвали на расписивање референдума о НАТО у Црној Гори
Хроника

Демократски фронт и Демос позвали на расписивање референдума о НАТО у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. април 2017.

Опозициони Демократски фронт и Демос у одвојеним саопштењима поручили су данас да ће одлука о прикључењу Црне Горе НАТО-у, која буде донета на крњој седници парламента заказаној за 28. априла на Цетињу, бити нелигитимна и необавезујућа.

Из ДФ-а су негирали да је тај политички савез одустао од организовања алтернативног референдума на којем би се грађани изјаснили о прикључењу Црне Горе НАТО-у и за 26. април су најавили одржавање алтернативног сабора на који су позвани и посланици свих опозиционих странака.

На том сабору ће, како су саопштили, донети обавезујуће одлуке које се тичу расписивања референдума о чланству Црне Горе у НАТО.

Члан Председништва Демократског фронта (ДФ), Милан Кнежевић, позвао је посланике Демократске Црне Горе, Уре, Демоса и СНП-а да им се придруже на великом алтернативном сабору.

- “ДФ ће 26. априла у Мурини, симболу страдања Црне Горе од НАТО агресије, организовати алтернативну скупштину којој ће присуствовати сви посланици ДФ-а. Позивамо посланике Демократа, Уре, Демоса и СНП-а да нам се придруже. Тамо ћемо донети обавезујуће одлуке које се тичу расписивања референдума. У име Председништва ДФ-а јавно поручујем лидерима Демоса Миодрагу Лекићу, СНП-а Срђану Милићу, Демократа Алекси Бечићу, и Уре Дритану Абазовићу, да ако се тог дана не појаве на скупштини у Мурини, тај њихов чин ће значити да су се сврстали на страну крње већиние и да су подржали одлуку о чланству у НАТО” - поручио је Кнежевић, пренела је РТЦГ.

Одлука о чланству Црне Горе у НАТО за ДФ ће бити необавезујућа, поручио је и истовремено упозорио међународну заједницу да овакво кршење воље грађана може дестабилизовати прилике у држави.

Лидер Покрета за промјене (ПзП), Небојша Медојевић, рекао је да нема разлога да се не организују референдум о чланству Црне Горе у НАТО и фер парламентарни избори.

- “Ниједна одлука коју донесе овакав парламент не може бити прихватљива” - поручио је Медојевић.

Један од лидера ДФ-а, Андрија Мандић, рекао је да ако не буде референдума, закон који ће парламент у петак усвојити биће “на клизавом терену,” те да ће та историјска неправда бити исправљена кад се промени парламентарна већина у Црној Гори.

- “То није одрживо на дуге стазе, јер ћемо ускоро имати нове парламентарне изборе” - истакао је Мандић.

Иначе, ДФ је раније данас најавио протесте за 28. априла, испред зграде скупштине на Цетињу.

"Опредељење врха власти да одлука о учлањењу Црне Горе у НАТО буде донесена у крњем парламенту, нелегитимна је и са вишеструким негативним последицама", сматрају у Демосу.

Референдум најдемократскије, најлегалније и најстабилније решење, поручују из Демоса чији је лидер Миодраг Лекић.

Они подсећају да се Демос од почетка залаже да одлуку о чланству Црне Горе у НАТО буде донесена на рефрендуму као демократско и до краја легално и стабилно решење.

"“Посебно је сумњиво да се такозвано одлучивање о приступању Црне Горе у војни савез НАТО, и то намерно у месту где се ових дана теже може стићи, усваја без постигнутих услова и од међународних партнера, имајући у виду да процес ратификација није окончан"”, каже се у саопштењу Демоса.

Они тврде да настала ситуација баца сенку и на међународне партнере из НАТО-а који “не само да жмуре над профилом власти шире познатој по везама са организованим криминалом, већ ћутећи прате арогантно одбијање црногорских власти захтева демократске јавности за одлучивање на референдуму”.

"“Ми у Демосу, који смо против страних утицаја на вољу црногорских грађана, и то са било које стране они долазили, било са истока или запада, Русије или Америке свеједно, уочавамо у овој мутној причи и један еклатантан парадокс савремене политике, па и историје"”, наводе из те партије.

Појашњавају да се Русија, држава у којој референдуми нису јачи део политичке традиције, из својих интереса, залаже за референдум у Црној Гори.

Како наводе из Демоса, западне земље од којих је Црна Гора могла научити многе демократске вредности, па и ону да је референдум највиши облик демократије, неопходан када се ради о одлукама од посебног државно-народног интереса, да такве државе, сада већ војни партнери Ђукановићеве власти, немо прате, што значи подржавају, недемократски начин одлучивања у Црној Гори.

"“Све ово баца велику сенку, на сада већ операцију увођења Црне Горе у НАТО без консултовања воље грађана Црне Горе"”, оценили су из Демоса.

Поручили су да, очекујући јавни став западних партнера о насталој ситуацији, Демос остаје привржен свом програму у коме је јасно дефинисано да је референдум неопходан за одлучивање о приступању војним савезима.

Председник покрета Отпор безнађу, Младен Бојанић, позвао је председника Црне Горе, Филипа Вујановића, да одржи реч коју је дао током председничке кампање 2013. и организује референдум о црногорском чланству у НАТО.

Бојанић је на прес конференцији новинарима пустио изјаве Вујановића уочи председничких избора, када је рекао да је био и да ће бити председник свих грађана Црне Горе, те "да смо у обавези да објаснимо грађанима шта је НАТО и да их припремимо за референдум".

- Да се да агументација и за и против и нека грађани одлуче да ли ће Црна Гора да буде члан НАТО или не - рекао је тада Вујановић.

Бојанић је, коментаришући изјаву Вујановића, рекао да је председник Црне Горе био прилично гласан за време кампање.

- Али ваше ћутање данас на тему референдума је гласније него 2013. године. Члан 53, став 3, Устава Црне Горе даје вам могућност да поднесете иницијативу за организовање референдума. Ове ваше речи су ваша лична и морална обавеза да се држите тога што сте обећавали - поручио је Бојанић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер