среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Делегације ЕУ, ОЕБС и СЕ изразиле жаљење због отказивања параде
Хроника

Делегације ЕУ, ОЕБС и СЕ изразиле жаљење због отказивања параде

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. октобар 2011.

БЕОГРАД - Делегација ЕУ у Србији изразила је данас жаљење што најављена Парада поноса неће бити одржана у Београду и позвала власти да заштите права мањинских заједница.

То је на скупу у београдском Медија центру изјавио шеф политичког сектора Делегације ЕУ у Србији Томас Њоки, који је јасно поручио српским властима "да није све у доношењу и усвајању закона, већ да је суштина у њиховој примени".

"Шта заправо значи да је Уставом забрањен сваки облик дискриминације?", упитао је Њоки и додао да ЕУ веома пажљиво прати догађања у Србији. Њоки је нагласио да српске власти треба да знају да није све ни у Европској унији, већ да се у овом случају ради о "законима државе и поштовању Устава". "Жалимо што догађај, који је планиран за сутра, неће бити одржан. Надамо се да ће неки наредан, сличан скуп, ипак бити одржан", казао је Њоки.

Шеф Канцеларије Савета Европе у Београду Антје Ротемунд изразила је жаљење због забране Параде додајићи да је тужна због тога. "Тужна сам због тога што 11 година од демократских промена у Србији није могуће организовати Параду поноса", рекла је Ротемунд. Она је подсетила да је Савет Европе 2003. године примио Србију у чланство и да се Београд тада обвезао, поред осталог, и на поштовање Декларације о људским правима.

"Србија је 2003. изабрала Савет Европе и људска права. Људска прва су универзална и недељива. Није то супермаркет па кад уђете да кажете: Шта ће ми ово? Ово желим, а ово не желим", рекла је Ротемунд. Она је нагласила да проблем у Србији није недостатак закона нити лоше законодавство, већ питање примене закона у пракси. Ротемунд је указала и да је претходних дана веома мали број политичара, глумаца и других јавних личности стао у одбрану Параде.

Шеф медијског одељења у Мисији ОЕБС-а у Србији Драгана Николић Соломон позвала је ЛГБТ активисте да буду присутнији у медијима током целе године, а не само када се организује Парада. Соломонова је рекла да није добро да се организатори Параде доводе у везу "са екстремним организацијама попут Образа и Наши", јер се онда припадници ЛГБТ доживљавају као други екстрем у друштву "што не одговара истини".

"Могло би да се догоди после овога да се појачају напади на ЛГБТ популацију, и то појединачни. Уколико се тако нешто догоди, треба одмах алармирати јавност", рекла је Соломонова. Она је позвала припаднике ЛГБТ популације да успоставе "сталан дијалог са медијима", указавши на значај личних и појединачних прича припадника те мањине. Форум у Медија центру организован је под слоганом "Научене лекције: Парада поноса у Београду 10 година после првог покушаја". Новинарима су се непланирано на почетку обратили организатори овогодишње Параде, која је требало да буде одржана сутра али је забрањена одлуком МУП-а.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер