Хроника

Декан Факултета за медије и комуникације Мишко Шуваковић оградио се од јавних наступа Зорана Ћирјаковића

Штампа
четвртак, 11. јул 2019.

 „Надам се да ће и ту смрадушу држати намерно у срушеној згради без зидова и прозора на нишану снајпера друге стране, да ће јој репетирати пушку док јој цев на челу, да ће јој пијани војници са чек поинта пуцати за југом који вози, па нек гута њен ривотрил то мизерно говно.“

Ово је једна од порука коју је Зоран Ћирјаковић, новинар и предавач на Факултету за медије и комуникацију, написао на Твитеру. Порука је била упућена Немањи Рујевићу, новинару Дојче велеа, али се односила на помоћницу главног уредника недељника „Време“ Јовану Глигоријевић.

– Овај случај се разликује од обичне свађе на друштвеним мрежама. Разликује се по дужини трајања и томе што Зоран Ћирјаковић, дакле не неко анониман са интернета, чепрка по нашој прошлости, каже Јована Глигоријевић, једна од потписница отвореног писма о прогањању и насиљу Зорана Ћирјаковића.

Како каже, Зоран Ћирјаковић је почео да пише увредљиве коментаре о њој 2016. године, након што ју је окривио за одлазак двојице новинара из Времена. Интензивирао се када га је пријавила Твитеру због злоупотребе имена, након што је свој профил преименовао у Јован А. Глигоријевић.

– Он је на свом налогу ставио моје име и фотографију са мог налога. Убрзо сам променила фотографију, али је и он урадио исто. Након пет фотографија пријавила сам га и укинут му је профил на Твитеру, каже Глигоријевић.

Према њеним речима, Ћирјаковић је на друштвеним мрежама објављивао имена организација са којима је сарађивала, доводио у питање њене изворе прихода, оптуживао је да у „излогу у Амстердаму пуни буџет“… Ћирјаковићева опседнутост Јованом Глигоријевић видљива је и на његовом блогу где се најпре наилази на текст о њој. Ипак, како додаје, она није једина била изложена таквом третману.

– Он се распитивао ко је са ким био у емотивној вези и повезивао се са бившим партнерима појединих потписница јавног писма, како би износио њихове интимне податке на друштвеним мрежама, наглашава Глигоријевић.

Једна од њих, Исидора Петровић из Иницијативе Не да(ви)мо Београд је јуче на телевизији Н1 говорила о својим искуствима са предавачем на Факултету за медије и комуникацију.

– Све је почело тако што се Зоран Ћирјаковић распитивао о мом приватном животу, онда су кренуле сексистичке увреде које је објављивао на свом блогу и мрежама. Правио је профиле с именима других жена, појављивао се на местима где су говориле, слао мејлове, а све је то праћено бујицом профила који су га подржавали, рекла је. Његово прогањање, додала је, није се исцрпљивало на интернету већ је „налазио за сходно да се креће око радних места тих жена да би оне могле да га срећу“.

На удару Зорана Ћирјаковића нашла се и Адриана Захаријевић, виша научна сарадница Института за филозофију и друштвену теорију. Како истиче за Данас, Ћирјаковић је и њено име искористио за свој налог на Твитеру.

– Он је користио моје презиме да напада људе до чијих ставова ми је стало. Такође је користио и неке моје фотографије на свој налогу, али и упућивао увреде, истиче Захаријевић.

Њих три, заједно са Дубравком Стојановић, редовном професорком Филозофског факултета, Јеленом Лалатовић, професорком језика и књижевности и Снежаном Чонградин, новинарком „Данаса“, потписале су отворено писмо о прогону, насиљу на друштвеним мрежама и сексистичким увредама Зорана Ћирјаковића.

„Ћирјаковић је у различитим тренуцима током претходне три године таргетирао сваку од нас вређајући нам достојанство сексистичким увредама, дискредитовањем нашег рада и способности, често на родној основи, и то на друштвеним мрежама, у текстовима које је објављивао на свом блогу, у медијима за које пише и током наступа у телевизијским емисијама. Настојао је да сазна информације из наших приватних живота да би их затим објављивао у својој злонамерној интерпретацији. Некима од нас је слао нежељене е-маил поруке, позивао аутор/ке емисија у којима је требало да гостујемо да нас „опозову“, правио профиле на друштвеним мрежама користећи наша имена и фотографије“, стоји у отвореном писму.

На писмо је реаговао и декан Факултета за медије и комуникације Мишко Шуваковић оградивши се од свог предавача.

„Актери јавне сфере који имају амбицију да раде на универзитету морају бити узор за коректност и међусобно поштовање у дијалогу, извештавању и размени идеја. Увредљиви тон и агресивност вербалног, писаног или медијског комуницирања су недопустиви, било да су изречени у живом говору, штампаним и електронским медијима или на друштвеним мрежама“, стоји у писму декана Шуваковића уз додатак да Ћирјаковићево понашање руши смисао јавног дијалога, као и углед Факултета за медије и комуникацију.

Без изјаве за Данас

„Вама не дајем никакве изјаве, ни на коју тему. Никада!“. Овако је Зоран Ћирјаковић реаговао када се новинар Данаса представио, а затим и спустио слушалицу.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]