уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Вокер: Финансије САД у рангу најгорих у свету
Хроника

Дејвид Вокер: Финансије САД у рангу најгорих у свету

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. март 2011.

САД су рангиране при дну ранг листе развијених светских економија у смислу финансијске стабилности, утврђено је новом студијом.

(CNBC.com)

Сједињене Државе су рангиране при дну ранг листе развијених светских економија у смислу финансијске стабилности а ту ће и остати ако се не буду озбиљно позабавиле својим растућим проблемима дуговања, утврђено је новом студијом.

Иницијатива за опоравак Америке рангирала је 34 земље према „индексу суверене фискалне одговорности“, односно по основу њихове способности да испуне своје финансијске обавезе, и САД су завршиле на 28. позицији, рекао је Дејвид Вокер (David Walker), шеф те организације и бивши амерички главни контролор (шеф Бироа за књиговодство америчког конгреса – ГАО).

"Мислимо да је важно за амерички народ да разуме где се налазе Сједињене Државе у односу на друге земље у погледу фискалне одговорности и одрживости", рекао је Вокер у интервјуу CNBC. "Американци се често рангирају и неретко су рангирани веома високо, али нажалост у овој области рангирани смо веома ниско."

Иако је то лоша вест, постоји и ведрија страна.

"Ту је и добра вест: Неке од земаља с врха листе имале су своје фискалне изазове, спровеле су реформе и сада су високо рангиране", рекао је Вокер. "Ако прихватимо препоруке Националне комисије за фискалну одговорност и реформу, као и других које имају сличне канале утицаја, померићемо се са 28. према 8. позицији".

И док САД чаме на дну листе, земље које чине првих пет су следеће: Аустралија, Нови Зеланд, Шведска, Кина и Луксембург.

Вокер је признао да неке од земаља које су рангиране испред САД немају исту врсту изазова.

Али, рекао је да креатори политике у Вашингтону могу много да науче од земаља као што је Нови Зеланд, који је био суочен са валутном кризом и направио је потребне реформе како би се вратио на пут просперитета.

"Као прво, они су бацили у канту карте за Титаник", рекао је Вокер. "То значи да морамо да срежемо потрошњу. Нажалост, неопходно је да смањимо потрошњу у већој мери него што је било предмет разматрања, али у дужем временском периоду. Али, оно што је императив је да би требало да укључимо неке услове за повећање лимита горње висине дуга који ће повратно значити чвршћу буџетску контролу... "

Вокер предвиђа да ће се САД суочити са дужничком кризом "у наредне две до три године" и преклиње вашингтонске законодавце да се "пробуде".

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер