четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Србија се налази на добром путу у погледу испуњавања критеријума за чланство у ЕУ
Хроника

Дејвид Мекалистер: Србија се налази на добром путу у погледу испуњавања критеријума за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2017.

 Србија постиже стални напредак у спровођењу амбициозног програма политичких, правних и економских реформи, сматра председник Спољнополитичког одбора Европског парламента и известилац ЕП за Србију Дејвид Мекалистер и истиче да се Србија налази на добром путу у погледу испуњавања критеријума за чланство у ЕУ.

У ауторском тексту за Јуропијен вестерн Балканс каже да је то приметио током последње посете Београду, у августу, и истиче да све док се Србија креће напред, сталожено и доследно, Брисел треба да подржи сваки корак ка заједничкој европској будућности.

- На пример, Србија је усвојила свеобухватан програм реформе управљања јавним финансијама, као и важне законе који се односе на регулаторну реформу, плате у јавном сектору и административне поступке - навео је.

Истакао је да је развијена стратегија за електронску управу, усклађен је њен правни оквир и настављена промоција система запошљавања заснованог на заслугама.

Напредак је, према његовим речима, такође видљив и на економском плану.

- Смањивањем буџетског дефицита и реструктурирањем јавних предузећа, Србија је успела да смањи домаће и спољне неравнотеже. Према подацима Светске банке, очекује се да ће привреда Србије ове године порасти за три одсто - прецизан је Мекалистер.

Примећује, међутим, да је потребно више напора како би се осигурала слобода изражавања, заштита мањина, квалитет судства, приступ правди, мере у борби против корупције и укључивање цивилног друштва у процес приступања.

- Како би даље напредовала на свом путу ка интеграцији у ЕУ, Србија би требало да да приоритет напорима у овим областима и покаже конкретна достигнућа - каже Мекалистер и додаје да ЕУ, заузврат, мора остати ангажована у земљи и читавом региону Западног Балкана и пружити своју подршку када год је то потребно.

Истиче да се не ради о наметању решења ЕУ, већ о, како је рекао, слушању и напретку заједно.

ЕУ највећи донатор

Подсетио је да је ЕУ већ далеко најважнији донатор неповратне помоћи Србији.

Тренутно је, напомиње, ангажована у око 600 пројеката који подржавају програм реформи и развоја земље и помажу у припремама за чланство у ЕУ.

- Многи од ових пројеката пружају врло конкретне предности за друштво - од обезбеђивања болничке опреме и изградње вртића, подршке иновативним компанијама и помоћи у борби против корупције - каже Мекалистер.

Па ипак, указао је, да такви пројекти могу достићи свој пуни потенцијал и претворити се у јавну подршку за ЕУ и процес придруживања, једино ако су видљиви широм земље.

- Сви смо позвани да ефикасније комуницирамо у погледу степена и конкретних користи од ангажовања ЕУ у земљи (Србији) - прецизан је известилац ЕП за Србију.

Говорећи о региону који и даље карактеришу етничке тензије и поделе, добросуседски односи, каже Мекалистер, представљају основни услов за постизање политичке стабилности која је потребна за интеграцију у ЕУ.

Реформе предуслов

- Зато треба да обезбедимо да тренутни дијалог између Београда и Приштине, под покровитељством ЕУ, иде унапред и помогне у решавању нерешених сукоба између Косова и Србије - казао је.

Истиче да ће тежња ка чланству у ЕУ дати резултате само ако се спроведу темељне реформе.

- Проширење ЕУ је дугорочан процес. Правне и структурне реформе и билатерални преговори неопходни су за испуњавање копенхашких критеријума и не могу се извршити преко ноћи - навео је Мекалистер уверен да ће сваки мали корак на европском путу на крају довести до стабилности и безбедности на Западном Балкану.

Због тога, указао је, Брисел мора да одржи перспективу чланства у ЕУ живом и блиско да сарађује да бисмо, како је нагласио, осигурали да заједничка визија, заједничка европска будућност, једног дана постане стварност.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер