четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Сарадња Србије са НАТО је више него добродошла, српско-руске војне вежбе не шаљу прави сигнал
Хроника

Дејвид Мекалистер: Сарадња Србије са НАТО је више него добродошла, српско-руске војне вежбе не шаљу прави сигнал

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. март 2016.

 Београд -- Известилац ЕП за Србију Дејвид Мекалистер каже да је јун реалан временски оквир када би Србија могла да отвори поглавља 23 и 24 у приступним преговорима са ЕУ.

"Верујем да је отварање тих поглавља у јуну реално," рекао је он у интервјуу часопису Корд.

Он је подсетио да преговори о поглављима 23 и 24 покривају различите аспекте правосуђа, права, унутрашње безбедности и темељних права као и корупцију и организовани криминал и да их зато треба отворити на почетку процеса.

"Та поглавља треба отворити на почекту процеса и затворити на крају како би се омогућило што више времена да се прати урађено са циљем да реформе постану неповратне", оценио је Мекалистер, напомињући да без независног судства нема функционалне државе.

Мекалистер, који је аутор недавно усвојене резолуције о Србији у Европском парламенту у којој се јасно наводи да је процеш придруживања ЕУ јасно везан за нормализацију односа са Приштином, сматра да су споразуми постигнути у Бриселском дијалогу 25. августа означили још један значајан корак у том правцу.

Обе стране сада треба да крену у пуну примену споразума у доброј вери и благовремено, а то се, како је истакао, односи и на формирање Заједнице српских општина.

''Формирање заједнице српских општина је кључни део Бриселског споразума. Обе стране треба да подстакну његову примену," истакао је он.

На константацију да се чини да се дијалог Београда и Приштине заправо своди на питање признања Косова, Мекалистер је рекао да се дијалог односи на нормализацију односа а да признање независности остаје предмет "контроверзних дискусија'' будући да пет чланица ЕУ не признају Косово.

У закључицма Европског савета и преговарачког оквира стоји да се дијалог тиче нормализације односа и да на крају преговора треба постићи правно обавезујући споразум, додао је он.

Упитан зашто инсистира на потреби Србије да усклади спољну политику са ЕУ, нароцито у погледу односа са Русијом, када се зна да Србија ту обавезу треба да испуни постепено, до краја приступног процеса, који је још далеко, Мекалистер је подсетио да ЕП у својој резолуцији позива Србију да постепено прилагоди спољну и безбедносну политику ЕУ.

''Ми смо јасно ставили до знања да је потребно постепено прилагођавање, али приступање ЕУ је процес који подразумева захтеве који се не могу испунити преко ноћи'', рекао је он.

На питање зашто се у резолуцији ЕП наводи да је војна вежба са Русијом забрињавајућа када има много примера војне сарадње Србије и НАТО, Мекалистер је одговорио да је сарадња са НАТО "више него добродошла" а да после ''илегалне анексије Крима од стране Русије и догађаја у источној Украјии, српско-руске вежбе не шаљу прави сигнал.

Осврћући се на мгрантску кризу, он је поново похвалио напоре Србије једне од земаља на Балканској рути, која, како каже треба да буде део европског решења.

"Желео бих да похвалим напоре српске владе и народа да се носе са овом тешком ситуацијом. Србија треба да буде део заједничког европског решења и то што пре, то боље'', рекао је он.

Мекалистер сматра да мигрантскја криза не би смела да угрози Шенгенски споразум који је један од највећих постигнућа ЕУ и који би ''морао да буде неповратан''.

''Морамо остати посвећени Шенгену али због тога спољне границе ЕУ морају бити ефикасније обезбеђене. То ће очигледно бити добро и за Србију,'' рекао је он подсећајући да је визна либерализација била важан корак на путу Србије према ЕУ и да се она ''не доводи у питање".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер