четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Од Србије се очекује постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ
Хроника

Дејвид Мекалистер: Од Србије се очекује постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. новембар 2017.

 БРИСЕЛ - И ЕУ и САД подржавају Србију на путу евроинтеграција, али о самом уласку у ЕУ једино одлучују земље чланице Уније, поручио је данас известилац ЕП за Србију Дејвид Мекалистер.

"И ЕУ и САД веома подржавају Србију у њеним европским тежњама. Ипак, да ли и када ће се земља кандидат прикључити ЕУ - то је ексклузивна одлука коју једногласно доносе земље чланице ЕУ претходно консултујући се са Европском комисијом и уз добијено одобрење Европског парламента", одговорио је Мекалистер на питање Танјуга о могућем утицају Вашингтона и америчког става према Русији и Косову на процес евроинтеграција Србије.

Известилац за Србију истовремено и члан Делегације ЕП за сарадњу са САД Дејвид Мекалистер је одговарајући на питање Танјуга да ли се недавне изјаве заменика помоћника америчког државног секретара Брајана Хојта Јиа који је Београду поручио да "не може да седи на две столице" када је Русија у питању и да "не дира у независност Косова", могу у Бриселу протумачити као спољни политички притисак на земљу кандидата, нагласио да ЕУ очекује напредак када је у питању усклађивање српске спољне политике са заједничком политиком европске двадестеосморице.

ЕУ састоји се од 28 земаља чланица. Неке од њих имају ближе односе са Москвом у односу на друге.

Ипак, Русија је једнострано променила границе свог суседа што је супротно основним принципима на којима је заснована ЕУ што је и довело до заједничког одговора Уније", објашањава Мекалистер.

Он понавља да се и од Србије у оквиру преговора у поглављу 31 очекује постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ.

ЕУ је спремна да задржи и развија дијалог са Србијом када се ради о питањима спољне политике и очекује да види напредак у тој области", закључио је Дејвид Мекалистер у изјави за Танјуг.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер