субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Од даље нормализација односа зависи напредак на путу ка ЕУ и Србије и Косова
Хроника

Дејвид Мекалистер: Од даље нормализација односа зависи напредак на путу ка ЕУ и Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. октобар 2016.

 БЕОГРАД - Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изразио је наду да ће даља поглавља у приступним преговорима са Србијом бити отворена до краја године, наглашавајући да би сва која су технички припремљена требало да буду и отворена.

Мекалистер је, у интервјуу Танјугу, оценио да је Београд на добром путу, јер су прва поглавља већ отворена, а међу њима и два веома важна, 23 и 24, која се односе на владавину права.

Упитан да ли је ЕУ јединствена по питању приступања Србије, будући да је Хрватска поново најавила блокаду, Мекалистер је рекао да су све земље чланице јединствене, као и да свих шест држава Западног Балкана има европску перспективу.

„Србија је остварила велики напредак тиме што је започела преговоре, а затим и отворила поглавља. Како ће изгледати даљи напредак, зависи од свих чланица ЕУ. До сад је Хрватска прихватала сва отварања поглавља“, подсетио је.

Мекалистер је поручио да српско-хрватска питања треба да се решавају билатерално, док само она питања која су од европског значаја могу бити решавана у Бриселу или Стразбуру.

„Свима је у интересу да свих шест држава региона, пре свега велика земља Србија, иду проевропским курсом. Желимо трајну политичку и економску стабилност, наставак добросуседских односа. Сви можемо дати допринос тиме што подржавамо проевропске снаге“, рекао је он.

На питање шта очекује од извештаја о напретку који припрема Европска комисија Мекалистер је рекао да се на њему тренутно ради, и да ће се његов извештај Европском парламенту ослањати на сазнања Комисије:

„Полазим од тога да ће ЕК имати конструктивно-критички извештај о стању у Србији. Похвалиће где је протекле године било напретка, али, на другој страни, даће и важне констатације где су потребни даљи напори".

"Важно је да се напредује у кључним питањима - владавине права, економских реформи, али и даље нормализација односа са Приштином, од које, напомиње, зависи напредак на путу ка ЕУ и Београда и Приштине.

"То значи да обе стране морају да се придржавају својих права и обавеза и да не смеју међусобно да се блокирају на путу ка ЕУ", рекао је Мекалистер.

Он је додао да се „не сме догодити да једна страна свесно блокира другу", а, ако то, ипак, буде случај, анализираће се детаљно ко сноси одговорност".

На питање да ли је задовољан напретком наше земље оствареним од претходног извештаја, Мекалистер је рекао да је у Србији, у последњих 12 месеци било позитивног развоја - одржани су парламентарни избори, Србија је добила стабилну владу, са стабилном већином…

Желео би, како је рекао, да се влада и опозиција сада заједно боре за напредак земље и наставак реформи које су започете.

„Отварање поглавља 23 и 24 био је важан корак, јер је реч о владавини права, независности правосуђа. Пожелео бих влади да храбро напредује и предузима даље реформске кораке, а све европске институције су спремне да у томе помогну“, поручио је Мекалистер.

На питање да ли је пут Србије тежи него што је био за земље које су раније биле кандидати, Мекалистер је подстио да није лако постати чланица ЕУ, да то изискује тежак рад, али је на крају позитивно за државу, друштво и сваког њеног грађанина појединачно.

„Грађани Србије ће профитирати од чланства у ЕУ, јер је Унија више од трговинске заједнице. Односно, Унија је скуп заједничких врендости, толеранције, плурализма, равноправности. У интересу Србије је да постане део тога. Историја других источноевропских земаља које су постајале чланице показује да је било дискусија да ли је уопште корисно ићи ка Унији, али су превагнуле снаге које су грађане увериле у предности чланства“, објаснио је.

Јачање екстреминих снага у ЕУ Мекалистер коментарише опаском да је то изазов, али да нису све државе чланице суочене са тим проблемом.

„У Француској смо већ дуже тај развој пратили са Националним фронтом, у Аустрији са Слободарском партијом (ФПО), у Холандији са ПВВ, а сада имамо и у Немачкој АфД. Треба схватити озбиљно страхове и жеље потенцијалних гласача, али и указати да популисти пружају само једноставне одговоре, који су погрешни. Они не дају конкретне политичке одговоре, већ се играју страховима грађанима. Ако успемо да теме које грађане покрећу идентификујемо и грађанима укажемо да наша решења функционишу, онда ћемо моћи и да их придобијемо“, уверен је он.

На констатацију да ЕУ нема јединствен став ни по питању мигрантске кризе, подсетио је да је Унија савез 28 суверених дрзазва, којима је немогуће наредити заједничка решења.

Истовремено је указао да постоје заједнички одговори као што је јачање одбране спољне границе, али и договор са Турском.

„Ту смо показали заједништво. Али, имамо различит став по питању расподеле миграната и избеглица које долазе. У источној Европи постоје другачији ставови и нећемо моћи брзо да решимо тај проблем", приметио је.

Према његовим речима, треба да радимо на заједничким питањима, а потребна је јединствена политика азила, да се установи ко бежи од рата, јер тај има право да остане, од оних који долазе из економских разлога, а који, иако схватамо и ту позицију, немају разлога да остану и морају бити протерани.

Мекалистер је посебно похвалио Србију, истакавши да се она у мигрантској кризи показала одговорно и веома хумано, као и да је тиме много урадила на поправљању свог имиџа.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер