петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Неопходно брзо склапање свеобухватног, правно обавезујућег споразума Србије и Косова
Хроника

Дејвид Мекалистер: Неопходно брзо склапање свеобухватног, правно обавезујућег споразума Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. април 2018.

 Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да је извештај Европске комисије о напретку Србије избалансиран и да с правом указује да Србија, заједно са Црном Гором, предњачи у евроинтеграцијама, али је додао да за Србију реформе у области владавине права остају приоритетан задатак.

Он је у интервјуу за Јуропијен вестерн Балканс похвалио важне економске реформе које је спровела Влада Србије и истакао да Србија и Косово морају суштински да унапреде дијалог.

Коментаришући наводе из извештаја да у Србији није остварен напредак у медијским слободама, Мекалистер је рекао да је то веома јасно образложено, а потврђено је и у извештају Репортера без граница, где је Србија назадовала за десет позиција.

Говорећи о незадовољству Србије делом извештаја који се односи на нормализацију односа са Косовом, Мекалистер је казао да је неопходно брзо склапање свеобухватног, правно обавезујућег споразума, јер је то кључно за напредак Србије и Косова на европском путу.

Без суштинске нормализације односа Србије и Косова не може бити трајне стабилизације региона, оценио је Мекалистер.

На питање како коментарише став француског председника Емануела Макрона да проширење Европске уније треба да сачека да се она реформише, Мекалистер је рекао да је тачно да међу чланицама постоји шроки консензус да Унија мора да постане снажнија и чвршћа пре него што се на крају прошири.

Упркос томе, убеђен сам да реформисање ЕУ и процес проширења нису међусобно супротстављени и могу да иду руку под руку, а шесторка са западног Балкана има јасну и чврсту европску перспективу, указао је Мекалистер.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер