петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Лидингтон: Лондон подржава амбиције Србије за улазак у ЕУ
Хроника

Дејвид Лидингтон: Лондон подржава амбиције Србије за улазак у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. јул 2010.

ЛОНДОН – Министар за Европу у влади Велике Британије Дејвид Лидингтон изјавио је да званични Лондон доследно подржава амбиције Србије за чланство у Европску унију (ЕУ).

Министар Лидингтон је за немачки радио Дојче веле такође казао да влада Велике Британије такође очекује одлуку Међународног суда правде (МСП) поводом одлуке привремених институција на Косову и Метохији да једнострано прогласе независности. Лидингтон је приметио да Велика Британија признала једнострано проглашену независност независност Космета, али би по њему, одлука МСП требало да доведе до дијалога Београда и Приштине око питања важних за обичне грађане.

Најновији инциденти у Митровици показују, по британском министру, колико је ситуација у региону „осетљива”, с тим што није много боље ни у Босни и Херцеговини, ни у Македонији.

Лидингтон сматра да је то зато што стабилност и демократија на Балкану није нешто што се само по себи дешава, већ на томе треба радити.

Због тога чланице-државе ЕУ треба да прихвате одговорност и подрже балканске земље на њиховом путу евроинтеграција, а ове, са своје стране, морају да спроведу неопходне реформе и да пронађу начина да сукобе реше на миран начин, казао је Лидингтон.

Поврх тога, европска перспектива западног Балкана је, по британском министру, најважније средство за промовисање политичких и економских реформи у земљама тог региона.

То је још један разлог, рекао је Лидингтон, због кога ЕУ треба да подржи евроинтеграције земаља западног Балкана, истовремено инсистирајући на испуњавању свих постављених услова.

Британски министар је рекао да не постоји утврђени редослед уласка земаља западног Балкана у ЕУ и да га неће ни бити, већ да ће свака држава из региона напредовати на том путу у зависности од брзине којом буде испуњавала задате услове.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер