четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Ледингтон: Независност Косова неповратна
Хроника

Дејвид Ледингтон: Независност Косова неповратна

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. јун 2010.

Британски министар за Европу Дејвид Ледингтон изјавио је данас у Приштини да је независност Косова чињеница и да нема повратка назад, као и да је "тешко замислити" Србију у ЕУ док траје спор са Косовом.

Ледингтон је после сусрета са председником Косова Фатмиром Сејдиуом рекао да се Велика Британија са европским партнерима спрема за реакцију после објављивања саветодавног мишљења Међународног суда правде о легалности проглашење независности Косова.

Према његовим речима, циљ тих припрема је да "ствари иду напред" и да буде подржан "конструктиван дијалог Косова и Србије о практичним питањима". Додао је да би се разговори односили на питања трговине, слободе кретања грађана, заједничке амбиције две држава да уђу у ЕУ.

На питање о уласку Србије у ЕУ, он је рекао да је у току веома рана фаза тог процеса.

"Мислим да је тешко замислити да Србија може да уђе у ЕУ, док још постоји стање непријатељства Србије и Косова. Оно што је важно истаћи у овој фази је то што говоримо и ми у Лондону, и друге чланице ЕУ Београду, јесте да ми желимо да се ви (Косово) у потпуности укључите у европску породицу", навео је Ледингтон.

Британски министар је имао састанке и са премијером Косова Хашимом Тачијем и министром иностраних послова Скендером Хисенијем. Како је саопштено из кабинета премијера Тачија, са Ледингтоном је разговарао о опредељењу Владе Косова да испуни све критеријуме за пријем у ЕУ.

"Премијер Тачи је пренео опредељење Владе за европску перпсективу Косова, за добру владавину, економски развој, бескомпромисну борбу против корупције и организованог криминала", наводи се у саопштењу.

Не прејудуцирајући став Међународног суда правде, Тачи је рекао да ће се после објављивања тог мишљења отворити нова перспектива за признање Косова и његову интеграцију у међународне организације.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер