субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Л. Филипс: САД треба да „притисну“ Србију да призна Косово; Грегори Рејмонд: Таксе треба да буду укинуте како би се дала шанса дијалогу Београд – Приштина
Хроника

Дејвид Л. Филипс: САД треба да „притисну“ Србију да призна Косово; Грегори Рејмонд: Таксе треба да буду укинуте како би се дала шанса дијалогу Београд – Приштина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јун 2019.

 Амерички универзитетски професори Дејвид Л. Филипс и Грегори Рејмонд у изјавама за Данас различито тумаче поруке званичника Стејт департмента Метјуа Палмера да је потребно да се дијалог Београда и Приштине „хитно настави“.

Према мишљењу Филипса, предавача на Универзитету Колумбија, дијалог о Косову треба да буде настављен али без постављања икаквих услова косовским властима, док Рејмонд, предавач на Универзитету Бојси у Ајдаху, констатује да је предуслов за повратак за преговарачки сто да Приштина укине таксе од сто одсто на робу из Србије.

Дејвид Л. Филипс сматра да Палмер ставом да је потребно „укинути препреке у виду такси“ одбацује „специјални однос који постоји између САД и Косова“.

– Таксе које је увело Косово нису произвољне, нити су „ничим изазване“. Таксе су уведене као одговор на системске напоре Србије да блокира напоре Косова да добије више признања на глобалном нивоу. Србија је користила тактике „тешке руке“ да се супротстави чланству Косова у Интерполу, лобирала код појединих држава против признања независности Косова, и апеловала на државе које су већ признале Косово да повуку признање. Српски изасланици не могу да седе за столом у Бриселу и причају о нормализацији, док раде на подривању међународних односа Косова, каже наш саговорник.

Филипс истиче да је Метју Палмер „у праву“ када каже да се дијалог мора хитно наставити, али „то мора бити без услова јер саботирање настојања Косова да добије што више признања на међународном нивоу подрива поверење“.

– Немогуће је вратити се на стање које је постојало пре него што је Косово прогласило независност и пре него што га је признало 116 држава. НАТО, предвођен САД, кренуо је у рат 1999, како би спречио да Србија спроведе геноцид на косовским Албанцима. Србија је била агресор, а Косово жртва. Уместо да врши притисак на Косово да укине таксе, САД треба да „притисну“ Србију да призна Косово. Уколико Србија инсистира на условима за наставак дијалога, косовска влада треба да наметне свој услов за то, на пример, Косово може да захтева да Србија обезбеди детаљне информације о више од 6.000 особа, који су били жртве рата, и од којих се многи воде као нестали, сматра он.

Филипс тврди да би ЕУ, ако жели да буде „правичан посредник“ у преговорима, морала да „покаже добру вољу“ и укине визе за грађане Косова. Он, такође, напомиње да би у периоду након одласка са функције актуелне посреднице у дијалогу Федерике Могерини, „САД требало да одиграју знатно снажнију улогу у посредовању“.

– Укидање такси треба да буде разматрано у оквиру ширег оквира за нормализацију односа Косова и Србије. Док Србија не призна Косово, таксе од 100 одсто су оправдане и треба да буду на снази, констатује овај амерички професор.

С друге стране, Рејмонд указује да је сагласан са ставом да таксе треба да буду укинуте како би се „дала шанса“ дијалогу Београд – Приштина.

– Не видим никакву корист од тих такси. У најбољем случају, даљи разговори о косовском проблему биће сложени и тешки. Иако не постоји никаква гаранција да ће се дијалогом успешно решити сва неразјашњена питања, преговори су најконструктивнији пут којим се може ићи, указује саговорник Данаса.

Грегори Рејмонд истиче да Палмерови коментари показују да САД „настоје да употребе полуге моћи над Приштином, како би косовска влада укинула таксе и дијалог био настављен“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер