четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејмон Вилсон: Резолуција оптерећује односе Србије и САД
Хроника

Дејмон Вилсон: Резолуција оптерећује односе Србије и САД

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. септембар 2010.

Дејмон Вилсон, потпредседник утицајног Атлантског савета САД у Вашингтону, каже да резолуција о Косову коју је Србија поднела Генералној скупштини Уједињених нација има негативан утицај на односе Београда и Вашингтона.

Предлог резолуције перпетуира и продужава неизвесност, што по мом мишљењу не доприноси појашњавању ситуације око Косова. Ситуација је претворена у главобољу за неке земље као и одређене тешкоће у погледу америчко-српских односа и настојања да се ти односи подигну на виши ниво. Мислим да су потпредседник Бајден и други пружили пријатељску руку Србији. Међутим, резолуција је фактор који сада компликује ствари.“

Вилсон је наставио:

„То нас враћа у прошлост, омета односе и, у ствари, председнику Тадићу отежава да оствари праве односе са председником Обамом и настави своје односе са потпредседником Бајденом.“

Поводом низа недавних посета америчких и европских званичника Србији, Вилсон је истакао да је веома важно да став Америке и Европске уније буде прецизно предочен.

„Нејасноће стварају утисак код неких у Београду да предузимање оваквих корака може да прође без последица, јер сматрају да могу да искористе разлике које постоје, нарочито међу Европљанима. Лично сматрам да то само подстиче лажне наде у Београду. Ствари се неће променити на Косову, што Србија треба да уважи. Што се тиче неколико недавних посета западних званичника Београду, мислим да је њихов циљ био да подсете Србију да треба да одустане од фокусирања на Косово и да се најзад окрене правој будућности.“

Већина грађана Србије подржава чланство у ЕУ

Истраживања јавног мњења указују да обичан грађанин Србије прижељкује придруживање Европској унији, а председник Тадић ужива поверење управо зато што је разрадио успешну стратегију за остварење те идеје. Међутим, ствари више нису исте, тврди Вилсон:

Садашња стратегија владе у Београду потпуно поткопава Тадићеву првобитну стратегију. Лично сматрам да постоји политичка калкулација да пошто учлањење у Европску унију изискује још доста времена, Србија може да настави политику притиска на Косово и у међувремену можда успе у отварању некаквих разговора о подели Косова. Мислим да би много веће изгледе на успех имала политика фокусирања на улазак у европски блок.“

У Вашингтону се све чешће чују гласови оних који не виде разлику између политике председника Тадића и неких националистички оријентисаних странака у Београду, каже Вилсон.

„Постоји ризик да тактика Србије отуђи кључне политичке актере у Вашингтону и Бриселу. Рука која је пружена Београду могла би да буде повучена. Не верујем да би српски грађани добро примили даље одлагање европске интеграције своје земље.“

Вилсон: Сектор одбране и безбедности много спремнији на реформе и европске интеграције од политичког вођства земље

Међутим, према Вилсоновој оцени, сектор одбране и безбедности је много спремнији на реформе и европску интеграцију од политичког вођства Србије.

„Мислим да је војска била конструктивна снага у друштву Србије, као и да доприноси развоју добрих односа са Западом. Односи и сарадња војске, полиције и обавештајних служби наше две земље су веома снажни. Америчка страна то цени и поштује. То је само знак да су фактори који су некада били ангажовани на Косову кренули напред и прихватили да сарађују са САД, Европом, па и НАТО-м.“

По речима нашег саговорника, ангажовање полиције и безбедносних снага Србије, знатно доприноси решавању проблема корупције и криминала у региону, што помаже и суседима Србије на њиховом путу ка Европској унији. Србија би такав конструктиван став могла да искористи за сопствено, неометано придруживање заједници евроатлантских земаља, закључио је Вилсон.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер