петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејмон Вилсон: Документа која су Косово и Србија потписали у Белој кући су део ширег историјског процеса који се решава, шокиран сам реакцијом Кремља
Хроника

Дејмон Вилсон: Документа која су Косово и Србија потписали у Белој кући су део ширег историјског процеса који се решава, шокиран сам реакцијом Кремља

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. септембар 2020.

 Документа која су Косово и Србија потписали у Белој кући требало би посматрати као део ширег историјског процеса који се решава, изјавио је извршни потпредседник Атлантског савета Дејмон Вилсон у интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Вилсон додаје да би у наставку процеса требало да постоји заједничка посвећеност САД и Европске уније за пружање подршке, али и остваривање притиска на две стране да се постигнути споразуми примене.

Он сматра да је потписивање два документа у САД знак доброг напретка и скоро нормализација дијалога између Баограда и Приштине и да је наставак нормализације, размене, дијалога и преговора који укључују вођство и Србије и Приштине позитивна ствар.

"Не, ово није био свеобухватан споразум, никако, али мислим да је ово део већег процеса који представља додатни корак у томе да САД раде са две стране како би донеле одлуке које су у њиховом заједничком интересу", рекао је Вилсон.

Економија, према његовим речима, може помоћи да се постигне финални политички договор између две земље, јер је све, како је рекао, повезано.

Коментаришући чињеницу да ће Косово престати да подноси захтеве за чланство у међународним организацијама на годину дана, Вилсон је оценио да је тај "корак уназад од политичких и дипломатских маневара значајан и да обе стране имају годину дана да се фокусирају на међусобне договоре, уместо да се такмиче једни с другима".

Он мисли да ово време треба искористити како би се постигли већи прогрес и више споразума између Београда и Приштине.

"Јер на крају, желите видети Косово не само како постиже напредак у мировном смислу већ да кроз признање напора у контексту споразума са Србијом, све оно што Косово жели да постигне укључујући и чланство у међународним организацијама, буде много лакше и зато се на то треба фокусирати", рекао је Вилсон.

Оценио је да је велики проблем имплементација споразума, с обзиром да је у региону често виђана пракса да се они подривају или једноставно занемаре.

"Искрено, то је разлог због ког САД и Европска унија радећи заједно постижу много ефикаснији начин да се омогући подршка, али истовремено и притисак на две стране да истрају на споразуму", рекао је Вилсон.

Вилсон мисли да је неуобичајен потез Кремља да минимизира, понижава.

"Мислим да ово што сте видели представља признање Кремља да им је нелагодно што су председник Вучић и Србија, нарочито, отворили пут ка веома другачијој вези и партнерству са САД. Био сам шокиран акцијом Кремља и мислим да то само подцртава колико се брзо транзиција у српско-руским односима сада одвија", оценио је.

Он сматра да је признавање Израела и отврање и померање амбасада Косова и Србије у Јерусалиму "занимљиво".

"То је део неочекиване дипломатије која је произашла из Трампове администрације. Показује да у области Блиског истока, где је било толико потешкоћа, видети како Израел може постати партнер, признајући Косово, потом премештање амбасаде Србије, оно што се овде покушава показати, јесте да се различитости могу помирити”, рекао је Вилсон и додао да је то "рефлексија приоритета Трампове администрације у овом тренутку".

(фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер