четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејан Вук Становић, Владимир Гоати: Разговори ДС и СНС би смањили политичке тензије
Хроника

Дејан Вук Становић, Владимир Гоати: Разговори ДС и СНС би смањили политичке тензије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

Разговори Демократске странке и Српске напредне странке у овом тренуку смањили би политичке тензије у Србији, сложили су се данас у изјавама Тањугу политички аналитичари

Коментаришући изјаву портпарола ДС Јелене Триван о спремности те странке да разговара с напредњацима, аналитичар Дејан Вук Становић сматра да је дијалог предложен не само због страначког надметања и полемика у јавности, већ је проузрокован и укупним друштвеним, економским и ширим политичким амбијентом у коме се земља налази. Према његовим речима, позив на разговор био би позив да се смање тензије, али и тест за ДС и СНС колико су спремне да раде на заједничком циљу свих политичких субјеката - приближавању Европској унији.

Станковић верује да евентуални дијалог демократа и напредњака предстваља и спремност да се разговара о датуму избора.

Он је указао да је евидентно да напредњаци, који су отворени за европске интеграције, нису у потпуности непожељан политички партнер ДС, у ситуацији када демократе немају другог избора.

С њим се слаже и директор Транспарентности Србија Владимир Гоати, који потврђује да две странке, након промене у СНС, деле одређене вредности и да нису на различитим крајевима политичког спектра.

Аналитичар Душан Јањић, међутим, сматра да ДС најавама о могућој сарадњи са напредњацима "признаје" да је политичка ситуација у земљи све лошија, што је, према његовом мишљењу, позитивно.

 "Али, наговештајем ове нове љубави демократе алудирају на велику коалицију, којом у ствари прете мањим странкама", сматра Јањић. Говорећи о будућим парламентарним изборима, аналитичари очекују да се и ДС и СНС "држе дистанцирано", без обзира на евентуалну постизборну сарадњу.

Станковић сматра да ће ДС и СНС, с обзиром на то да је реч о ривалским странкама, настојати да код бирача створе уверења да су баш они најбољи.

Демократама би можда, додао је, ти разговори више одговарали, јер у овом тренутку, због предстојећих избора, осећају неку врсту притиска опозиционих странака, а тај притисак је део целокупне негативне ситуације у земљи.

Напредњаци би, са друге стране, сматра Станковић, разговорима добили могућност да у индиректном смислу можда и коначно чују датум избора како би материјализовали очигледно висок рејтинг који имају у јавности. Јањић, међутим, причу о спремности на разговоре ДС са опозицијом види као покушај те странке да се "највећој опозиционој странци пружи алиби да се скине са улице", што је донекле и успело, јер је и самим померањем термина, "стиропор револуција" изгубила на значају.

Гоати поздравља отвореност ДС, али и промене у опозицији које, како каже, не треба потцењивати.

Према његовим речима, напредњаци су престали да буду странка која оспорава власт, за разлику од радикала, и као основно опредељење прихватили Европу и демократију.

"Све су то вредности које дели и ДС. Лакше је споразумевати се ако нисте на сасвим различитим крајевима политичког спектра. Тешко би било разговарати са антисистемском странком", указао је Гоати.

(Пресс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер