субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејан Павићевић: Нормализација у односима са Приштином се дешава свакодневно
Хроника

Дејан Павићевић: Нормализација у односима са Приштином се дешава свакодневно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

БЕОГРАД - Нормализација односа Београда и Приштине дешава се сваког дана, поручио је данас официр за везу Владе Србије у Приштини Дејан Павићевић, истакавши да је важно да се тај процес одвија.

"Иако је доста тога импелемнтирано, остаје још много да се примени", рекао је Павићевић на панел дискусији "Четири године преговора: нормализација односа између Београда и Приштине".

"Људи који гледају са стране можда виде тај процес као превише спор, али то није баш тако", рекао је Павићевић и подсетио да је 2015. година почела потписивањем споразума о правосуђу, да је јуче одржан неформални састанак министара у Приштини којем су присуствовали потпредседници српске владе Ивица Дачић и Зорана Михајловић.

"Не бих се сложио да је 2014. година је била апсолутно година стагнације. Рађено је свашта прошле године на техничком нивоу и јесте био мали проблем док се чекало формирање владе у Приштини", рекао је Павићевић и додао да је доста тога имплементирано, али да остаје још много тога да се примени.

"Важно је да се тај процес креће и одвија. Да ли постоји нормализација, ја мислим да је то нешто што се сваки дан дешва и иде у једном бољем правцу", оценио је Павићевић, додајући да ово није ово терен за скупљање политичких поена.

Упоређујући почетак дијалога са рођењем детета, Павићевић је рекао да је за ове четири године то дете научило да говори, проходало, али да о њему треба водити рачуна, јер ће ући у пубертет кад долазе проблеми.

"Има ту још много посла. Ући ће то дете у пубертет и онда ће бити проблема, треба да васпитавамо то дете и то зависи само од нас", рекао је Павићевић и указао да је било најтеже импелемнтирати оне споразуме који су донети "на брзину и под притиском", не прецизирајући о којим споразумима је реч.

Ваљдет Садику: Процес нормализације односа је успешан

Процес нормализације односа Београда и Приштине је успешан, имајући у виду временски период у којем се одвија и постигнуте резултате, изјавио је данас официр за везу Приштине у Београду Ваљдет Садику.

"Верујем да алтернатива не постоји. Пред нама је само наставак процеса који је користан, али и неопходан и за Београда и за Приштину", истакао је Садику на панел дискусији "Четири године преговора: нормализација односа између Београда и Приштине".

Он је подсетио да је 2014. година била изборна година и да не би требало да будемо разочарани или незадовољни резултатима постигнутим у процесу нормализације односа две стране.

"Понекад ниподаштавамо резултате састанака, али је потребно успоставити неку врсту односа и поверења, културу дијалога каква раније није постојала", рекао је Садику.

Према његоцим речима, сви волели да се сасатнак заврши неким споразумом, али да је добро да се састанци одржавају.

"Постоји видан напредак. Побољшање је видљиво, али нисмо у потпуности задовољни. У многим областима бисмо волели да видимо већи напредак, нарочито кад је реч о бољем животу људи", нагласио је Садику.

Официр за везу Приштине у Београду изразио је наду да ће у што краћем временском периоду моћи да се "затвори што више питања".

Садику је нагласио да су обе владе посвећене процесу нормализације и да је велики корак напред то што "уопште можемо да разговарамо о тим стварима".

НВО: Раскорак у примени

Док су официри за везу сагласни да се нормализација односа Београда и Приштине успешно одвија, представници невладиних организација сматрају да постоји раскорак између договореног и имплементације споразума, закључак је данашње панел дискусије о Бриселском споразуму.

Ненад Ђурђевић из Форума за етничке односе поручује да без стабилног Косова нема ни стабилне Србије и да је обостраном у интересу да се не наруши функционалност институција на Косову.

"И то треба да буде циљ у 2015. години... У начелу се сви слажемо у вези с добрим странама дијалога, али прва замерка је што је процес вођен нетранспарентно", истакао је он и додао да се процес мора приближити грађанима.

Ђурђевић је указао да има пуно недоумица у вези са нерешеним статусом дела територије северног Косова и да је у интересу Србије и Западног Балкана да се максимално нормализују односи са Косовом.

Дукађин Горани из невладине организације "Комон војсиз" (Цоммон Воицес) такође сматра да је остварен напредак у техничким преговорима, али да у пракси ствари нису најбоље.

"Техничка реалност и јавна перцепција се међусобно удаљавају, а можда дођу и у колизију", упозорио је он и додао да се, срећом, сада цивилно друштво ангажовало у том деликатном процесу како би у јавности дошло до стварања позитивне слике о

том процесу.

Како је објаснио, "резултат процеса је требало да буде трансформација јавног дискруса, али смо на крају добили локални

деспотизам".

Он је приметио и да Косово тренутно има владу која се, како је рекао, бави само собом и својим административним потешкоћама и да, како му се чини, напредак у дијалогу са Београдом можда и није њихов приоритет.

Упитан како види извештавање медија о процесу нормализације, Дукађини каже да медији не помажу том процесу и да рефлектују постојећу климу, одбијајући да прихвате постојећу реалност, што води даље у културолошке парадоксе које наша друштва деле.

Павле Димитријевић из "Бироа за друштвена истраживања" (Бироди) каже да дијалог и реализација договореног не иду истим темпом, али да за то треба имати разумевања.

"Дијалог се разгранава на друге политичке актере, што доприноси напретку, али то ипак није довољно да се процес може назвати успешним", рекао је он и поручио да би и на северу Косова требало да се одржавају сличне дебате о спровођењу Бриселског споразума.

Валери Хопкинс из инцијативе "Биг дил" (Big Deal), која је организовала панел дискусију у сусрет обележавању четири године од потписивања Бриселског споразума, најавила је да ће 20. априла у Београду бити представљен други извештај о нормализацији односа Београда и Приштине.

Два дана касније, исти извештај биће представљен и у Приштини, навела је она и, такође, констатовала да постоји раскорак између онога што је договорено и онога што се дешава на терену.

Панел дискусију је у оквиру Иницијативе за праћење имплементације Бриселског споразума "Биг дил" организовао Центар за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА), уочи посете високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини Београду и Приштини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер