петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејан Булатовић: Циљ власти да уништи село – да све буде у рукама тајкуна
Хроника

Дејан Булатовић: Циљ власти да уништи село – да све буде у рукама тајкуна

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. март 2021.

 Потпредседник Странке слободе и правде Дејан Булатовић изјавио је  да је циљ власти да униште село и пољопривреду, да домаћи аграр буде без малих произвођача и да све буде у рукама тајкуна.

Булатовић је новинарима испред Скупштине Србије, где је Одбор за пољопривреду разматрао Предлог закона о потврђивању Конвенције о трговини житарицама, рекао да се на тој седници покушава легализација приступа Србије тој конвенцији, коју је министар пољопривреде Србије Бранислав Недимовић потписао пре годину дана.

„Од тога корист имају само тајкуни у пољопривреди, не пољопривредни произвођачи, јер се ради о трговини житом и житарицама“, казао је он наводећи да они откупе жито од пољопривредника за 15 динара по килограму, а онда га на берзи продају за 24,5 динара.

Он је упитао колико ће Србију да кошта чланство у тој организацији, чије је седиште у Лондону.

Указао је и да та конвенција постоји од 1995. године и да до сада није била прихваћена ни од једне владе у Србији.

Булатовић је навео и да је Влада Србије поднела Предлог закона о уређењу тржишта пољопривредних производа, у коме се од 51 тачке, ниједна не односи на мале произвођаче.

Закони се прилагођавају трговцима

„Сви закони се доносе само према онима који тргују пољоприведним производима, складиште их, а ништа према малим произвођачима“, рекао је Булатовић и указао да су субвенције по хектару смањене са 5.200 динара на 4.000 динара.

Он сматра и да је спорно велико издвајање субвенција за развој винарства, па је тако у Програму за развој винарства и виноградарства Србије, само за ову годину предвиђено 8,2 милиона евра, док је за период од 2021. до 2031. године планирано издвајање 500 милиона евра.

Према његовим речима, толико се не издваја за друге пољопривредне културе.

Као илустрацију односа државе према сточарству показивао је плишане играчке краве, зеца, магарета и овце и истакао да је то остало од сточног фонда Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер