петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејан Анастасијевић: Јалта, Трамп и домаћи геополитички снови
Хроника

Дејан Анастасијевић: Јалта, Трамп и домаћи геополитички снови

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. фебруар 2017.

 Доналд Трамп ће поништити америчко признање независности Косова и вратити га Србији. Доналд Трамп ће блокирати улазак Црне Горе у НАТО. Доналд Трамп ће распустити НАТО, а затим растурити Европску унију. Доналд Трамп ће подржати распад Босне и Херцеговине и припајање Републике Српске Србији. Доналд Трамп и Владимир Путин ће направити нову поделу Европе по угледу на Јалту, тако да Србија буде у руској интерсној сфери, начичкана руским базама и ракетама, па више нико никад неће смете да је нападне...

Све ово, и још понешто, ковитлало се у главама домаћих (и не само домаћих) геостратега, цртача мапа и добровољних давалаца туђе крви након Трампове победе на америчким председничким изборима. Данима и недељама су београдски таблоиди, позивајући се на изворе из врхова америчке и руске владе, цитирајући јуродиве конгресмене и видовите руске експерте, подјаривали влажне снове о новом светском поретку у коме ће Србија повратити све територије које је изгубила од Косовског боја до данас и преузети не себе улогу најистуреније руске испоставе и чувара предзиђа православне цивилизације. Чак је и председник Томислав Николић изразио очекивања да ће Трамп из корена променити америчку политику у Европи и на Балкану.

Кад оно – цврц. Директор канцеларије за југоисточну Европу Метју Палмер, искусни дипломата са приличним искуством на Балкану, посетио је прошлог викенда Београд и Приштину и скршио све наде у нову поделу карата. У интервјуу за „Политику" је поручио да САД и даље одлучно подржавају европске интеграције Србије (па самим тим и опстанак ЕУ), као и бриселски дијалог о нормализацији односа са Косовом. У Приштини је, пак, подсетио домаћине да морају да поштују обавезе из Бриселског споразума и развејао наде Хашима Тачија, да ће Косову у блиској будућности бити дозвољено да формира сопствену војску. Укратко, речима самог Палмера, „однос САД према Косову, Србији и Балкану остаје непромењен".

Испоставило се, по ко зна који пут, да су велике земље као танкери, и да не могу лако и брзо да мењају курс, чак и кад се на кормилу нађе неко непредвидљив као Трамп. После мање од месец дана на власти, нови председник је био принуђен да се одрекне већине радикалних ставова из кампање, бар кад је реч о спољној политици. Теза да је НАТО „застарео" и да његову будућност треба преиспитати је заборављена и замењена захтевом (кога је и Трампов претходник Барак Обама често истицао) да чланице претану да се „шлепују" уз САД и да повећају издатке за војску. Прича о укидању санкција Русији и признању анексије Крима је потпуно замрла, а оставка саветника за националну безбедност Мајкла Флина због превише блиског односа са руским амбасадором у Вашингтону снизила је очекивања да ће однос Русије и САД бити из основа промењен: од нове Јалте очигледно нема ништа.

А што се тиче геостратега, домаћих и иних, њих је најбоље описао руски савремени руски писац Виктор Пељевин. „Главни проблем са којим се суочавају геостратези", рекао је он, „је што лева хемисфера не комуницира са десном. Код већине људи та веза постоји – осим код оних над којима је извршена лоботомија".

(Време

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер