петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарко Танасковић: Води се борба за душе балканских муслимана
Хроника

Дарко Танасковић: Води се борба за душе балканских муслимана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. август 2014.

Исламолог Дарко Танасковић рекао је да центри моћи из исламског свијета "воде борбу за душе, али и тијела, балканских муслимана".

"Имајући све унутрашње и спољашње околности у виду, тешко је у догледно време предвидети смањивање етноконфесионалне дистанце и тензија између муслимана и немуслимана на простору бивше Југославије", рекао је Танасковић, који је и нови амбасадор Србије при Унеску.

Он је за београдски дневник "Данас" истакао да догађаји на Блиском истоку објективно доприносе фрустрацији и радикализацији муслимана свуда у свијету, па и на простору бивше Југославије, тим прије што, посебно код знатног дијела муслимана-Бошњака у БиХ и у сусједним крајевима Србије, па донекле и Црне Горе, влада незадовољство њиховим положајем.

"Код њих влада незадовољство положајем у територијално-политичкој конфигурацији овог простора после распада Југославије, коме су и њихова тадашња вођства издашно допринела, сањајући неке посве другачије снове о коначном исходу", додао је Танасковић.

Говорећи о одласку муслимана из региона на ратишта на Блиском истоку, Танаксовић је оцијенио да повећање броја Албанаца са Косова и Метохије који одлазе у џихад представља забрињавајући симптом радикализације ислама на Балкану, а посебно на бившем југословенском простору, као и страног утицаја.

Танасковић напомиње да је албанско-српски историјски сукоб одувијек, поготово са албанске стране, имао и наглашену димензију вјерске нетрпељивости, али да су тек посљедњи сепаратистички рат и његове посљедице довели до тога да се екстремни, а одскора и "џихадистички" вид ислама шире програмски "запати" на Косову и Метохији као дио "панисламистичке интернационале".

"Без обзира на то како се, из разних интересних разлога, жели представити садашње стање на Косову и Метохији, свакоме разумном мора бити јасно да је тај `међународни протекторат` или мафијашко-фисовска квазидржавна импровизација на кисеонику атлантских и исламистичких центара моћи идеалан простор за бујање сваковрсног зла, па и `џихадистичког`, што је за савремени Балкан, ипак, суштински нова појава", додао је Танасковић.

Он је оцијенио да се на косовском примјеру по ко зна који пут током посљедњих двадесетак година потврђује само привидно парадоксална појава да ванправне, грубе и неспретне интервенције из "слободног свијета" погодују јављању екстремизама, нарочито исламског.

(СРНА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер