четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарко Танасковић: Папина посета Србији би допринела помирењу народа у региону
Хроника

Дарко Танасковић: Папина посета Србији би допринела помирењу народа у региону

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. септембар 2019.

 Колико ја знам, председник Александар Вучић није упутио позив папи Фрањи да дође у Србију, већ је рекао да би он волео да папа дође у Србију, али да то не зависи само од државних органа, већ да се за то пита и Српска православна црква, као што је одавно познато.

Дакле, он није формално упутио позив папи. Ја нисам, наравно, присуствовао њиховом разговору у четири ока, али према ономе што знам и што је он јавно изјавио, такав позив није у формалном смислу уручен – каже за Данас, бивши амбасадор Србије у Ватикану, професор Дарко Танасковић.

На питање да ли је лицемерно да председник Александар Вучић и неформално позива папу да дође у Србију, када се зна да је он пре тринаест година заједно са Томиславом Николићем био рецензент књиге, „Ватикан главно сатанино гнездо“, коју је написао Војислав Шешељ, осуђени ратни злочинац и лидер Српске радикалне странке, саговорник Данаса одговара да се он не би бавио дијахроничким делом посете.

– Људи се мењају и добро је да иде нешто набоље у политици, ако може. Те промене су део дијалектике на свим странама политичког спектра. Ја их све памтим, јер имам много година и знам многе друге који нам данас држе лекцију о демократији, а били су спремни да стрељају некада. То се мења у политици и добро је да је тако, каже Танасковић и додаје да би долазак папе у Србију значио много јер је Света столица важан чинилац у међународним односима, а значило би много и за положај Србије, с обзиром да у Србији живи много католика, а његов долазак би био важан и за католике у Хрватској .

„Ватикан може имати конструктивну улогу у смањивању напетости на Балкану и био би од помоћи да се читав регион покрене ка споразумевању, а не неспоразумевању. Та посета би била веома конкретна у смислу узајамног очекивања да се у наступајућем периоду на што бољи начин искористе потенцијали Свете столице и потенцијали и жеље Србије у побољшавању укупног стања у региону Балкана за који је Ватикан изузетно заинтересован – оцењује Танасковић који је и био члан наше делегације у Светој столици у Ватикану.

Према мишљењу Санде Рашковић Ивић, некадашње амбасадорке Србије у Риму за време власти Војислава Коштунице, у овом случају важи стара римска изрека: „Није важно шта је речено, већ ко је то рекао“.

– Сумњиво је што је тај позив упутио Александар Вучић. И то овом папи, који је, заиста, посебан, у позитивном смислу. До сада је показао толеранцију, модерност… Међутим, ја искрено сумњам у Вучићев искрен позив. Он се труди само да остави утисак демократског лидера, а све што ради је у супротности са тим. У сваком случају, време је да закопамо секире на овим просторима и да почнемо да живимо са међусобним поштовањем, а томе би папина посета, свакако, допринела – истиче Санда Рашковић Ивић за Данас.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић изјавио је током сусрета са папом, да Ватикан води озбиљну политику и да ће чувати своје позиције и по питању Косова. Он је рекао да би волео да папа посети Србију, али је подсетио да је за то потребна сагласност СПЦ.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер