Хроника

Дарија Kисић Тепавчевић: Покренули смо програм картице „Наш херој“ – која ће омогућити свим запосленима и волонтерима у ковид систему попусте приликом плаћања роба и услуга

Штампа
петак, 26. фебруар 2021.

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Kисић Тепавчевић изјавила је да је покренут програм подршке свима који раде или волонтирају у ковид систему, који ће се у пракси спроводити путем персонализоване картице "Наш херој".

Та картица ће омогућити свим запосленима и волонтерима у ковид систему одређене попусте приликом плаћања роба и услуга код компанија и предузетника који су партнери у том програму, појаснила је Kисић Тепавчевић на конференцији за штампу Kризног штаба.

"Тренутно имамо више од 40 компанија које су постале наши партнери на овом програму", рекла је она.

Појаснила је да ће носиоци картице имати и предност при остваривању права и добијању услуга у државним институцијама, јавним предузећима, локалним самоуправама и установама социјалне заштите.

Додала је да ће картица "Наш херој" моћи да се користе на целој територији Србије, без обзира на место пребивалишта корисника.

"Ово је мала подршка за све оне који месецима раде и волонтирају у ковид систему, мада сви знамо да би њима највећа подршка и награда била да имају што мање посла, да се постепено затварају ковид системи", рекла је Kисић Тепавчевић и додала да је највећа награда и подршка коју можемо да само свима у ковид систему да се придржавамо превентивних мера.

Програм подршке за наше хероје реализује Министарство здравља у сарадњи са Генералним секретаријатом владе, Народном банком Србије, Привредном комором Србије и јавним установама, уз подршку Програма Уједињених нација за развој.

"Само чека нашу слабост"

Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Дарија Kисић Тепавчевић рекла је да је јасно зашто су донете нове мере. "Свима нам је доста овог вируса и свега", рекла је она. Kако је напоменула, нове мере однсое се само на радно време.

Она је рекла да ће бити критике, зашто нешто ради до 14х или 16х, те да се вирус преноси 24 сата. "Он само чека нашу слабост", напоменула је она. Додала је да је највише заражених у годинама од 20-60, што значи да је то радно способно становништво.

"Расте и број деце код којих је потврђен вирус, додуше по правилу са блажим клиничким сликама", казала је Kисић Тепавчевић.Говорећи о вакцинацији, она је рекла да су то охрабрујуће цифре, али да је потребно време да се створи имунитет. Укупан број лица који су вакцинисани макар једном дозом је више од 886.000, казала је Kисић Тепавчевић.

"Одлично је што је велики одзив на вакцинацију, што су нам вакцине доступне и чак можемо да бирамо - то нема нигде у свету. Али не смемо да компромитујемо вакцинацију нашим ношалантним понашањем", рекла је она.

Напоменула је да сви морамо бити контролори свог понашања, те да је само на нама да прекинемо ланац преношења вируса. Напоменула је да није било приче о потпуном затварању, већ о строжем поштовању мера. "Али немамо толико контролора", навела је она и додала да је велиак грешка ако сви сутра одемо до 14х у тржне центре или у ресторане.

"Ово скраћење је једна врста опомене и подршке здравственим радницима, да заиста бринемо и налазимо се у великом ризику од инфекције", навела је она."Само је у нама кључ решења проблема. Свако је одговоран за сопствено понашање и сигурно да свако брине о сопственом здрављу", рекла је Kисић Тепавчевић.

Она је навела да је ситуација у геронтолошким центрима добра, те да је онима који су примили обе дозе вакцина, а прошло је више од две недеље од вакцинације дозвољено да имају посету, али у строго контролисаним условима. Kако је навела, 11.000 корисника је вакцинисано, макар једном дозом од укупно 17.000 корисника, те да је то значајан број.

Обелоданила је колики је проценат имуних потребан да би се створила "баријера за даље ширење инфекције": "Ту су биле контрадикторне изјаве. Kада говоримо о колективном имунитету он се мери процентом имуних у популацији. Степен колективног имунитета који је довољан да спречи ширење болести, претпоставља се да је он око 70 одсто", каже Kисић Тепавчевић.

Мијомир Пелемиш: Многи који болују од других болести не могу да стигну код лекара због тога што је здравствени систем заузет коронавирусом

Инфектолог Мијомир Пелемиш указао је на то да многи који болују од других болести не могу да стигну код лекара због тога што је здравствени систем заузет због коронавируса.

"Брине ме цифра колико умире сваки дан и колико је болесника у интензивној нези", рекао је он. Пелемиш је казао да је много више болесника у јединицама интензивне неге и сви су они угрожени, те да то нису реалне бројке. "Ноћас је у Инфективној клиници прегледано више од 90 болесника, примљено 70, а од тога су 30 одсто тешки болесници", казао је он.

Пелемиш је казао да су нови подаци показали да се мере не поштују. "Морамо да кажемо тачно шта се дешава у нашој земљи, изгледа још имамо људи који не верују у овај вирус док се не разболе", рекао је он. Према његовим речима, он је оптимиста, али није за то да се колективни имунитет стекне што пре и по сваку цену. "Ја сам за то да се стекне са што мање жртава. Ја сам зато да се што више вакцинишемо, али да се вакцинишемо морамо бити здрави", навео је он. Рекао је да је доста људи скинуло маску после прве дозе вакцине.

"Све је јасно да ниједна вакцина не штити 100 одсто, али врло мали проценат. Нема ниједан бољи лек у историји медицине од вакцине. Неки су скептични и праве разне приче, како тако брзо. Па медицина је напредовала, удружио се цео свет да стане на крај овом злу", рекао је он. Резултати мера би могли да се виде за три до 5 дана када бисмо све затворили, рекао је Пелемиш.

"Гледајући како се понашамо, ово није никакво изненађење. Мере се не поштују, зато се број оболелих повећава. Ово је за велику бригу", казао је он. Додао је да немамо података о новим сојевима вируса, осим о британском. "Који год сој вируса да се појави, нама је свеједно, заштита је потпуно иста, мере превенције се не мењају", рекао је он.

Он је рекао да је нова седница Кризног штаба заказана за понедељак, те да ће се подаци пратити. "Ако буде потребе, мере ће се пооштравати, биће још ригорозније", рекао је он.

У Србији је, према последњем пресеку, откривено још 3.339 заражених, а преминуло је 16 особа. Подсетимо, Кризни штаб одржао је данас седницу на којој су донете нове мере које се пре свега тичу рада угоститељских објеката.

Заражено 605 здравствених радника, то је једна цела болница

Проф. др Мијомир Пелемиш истакао је данас да је ситуација у здравственим установама алармантна, као и да је оболео велики број здравствених радника.

– Тренутно 605 здравствених радника је заражено, од тога је 16 у болници. Толико људи је једна цела болница – рекао је др Пелемиш на данашњој прес конференцији Кризног штаба.

Он је додао да велики број здравствених радника није користио годишњи одмор, као и да велики број њих није више у могућности да, ни физички, ни психички издржи терет који се пред њих поставља.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]