субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић: Извесно да ће током зиме доћи до спајања короне и грипа; Сви су још далеко од колективног имунитета
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић: Извесно да ће током зиме доћи до спајања короне и грипа; Сви су још далеко од колективног имунитета

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. август 2020.

 БЕОГРАД - Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић казао је данас да су и даље Београд и Нови Сад два града са највећим бројем активно оболелих и новооткривених случајева заразе корона вирусом. Гојковић је, на конференцији за штампу, казао да се на данашњи дан нешто повећан број у Лесковцу и Крушевцу, а опао у Шапцу и Ваљеву.

Директор Инфективне клинике Горан Стевановић пренео је да је у задњих 24 сата у тој установи извршено 156 прегледа, од којих је 30 пацијената било у стању које је захтевало хоспитализацију.

У клиници се, према његовим речима, тренутно налази 61 пацијент на болничком лечењу, од којих четири на интензивној нези на инвазивној вентилацији, те осам на другим формама вентилације.

Стевановић је казао да, када се узме у обзир да је раније било више од 300 прегледа дневно, актуелни број јасно мањи.

"У самом почетку јулског дела приче предоминирале су особе млађег и средњег узрасног доба, а сада се враћа део пацијената старије животне доби. Тежина клиничке слике остала је слична - 20 одсто захтева болничко лечење, а остали могу на кућно лечењу", објаснио је он.

Казао је да је на Инфективној клиници од почетка пандемије прегледано више од 20.000 особа, урађено више од 5.000 рентгенских снимака плућа, узето 10.000 узоркована бриса, лечено 2.800 болесника.

Нагласио је да је Инфективна клиника највећи тријажни центар, али да постоје још три у којима је ситуација слична.

Гојковић је пренео да је ситуација у Клиничком центру Војводине слична.

"Јуче пре пет месеци смо имали првог ковид пацијента. Тренутно имамо 244 на лечењу", казао је он.

Помоћник директора инситута "Батут" Дарија Кисић-Тепавчевић рекла је да је у овом тренутку 3.154 ковид пацијената хоспитализовано.

Када је реч о деци пренела је да се у КБЦ Драгиша Мишовић налази седморо деце, на ГАК-у три труднице које су позитивно тестиране, у КЦ Ниш једно дете, у Општој болници у Шапцу једно дете.

Кисић-Тепавчевић пренела је да је у овом тренутку на КиМ хоспитализовано 89 особа, а 424 је у изолацији.

Од тог броја 82 се налазе у КБЦ Косовска Митровића, по две у КЦ Крагујевац и Ниш, и две у КБЦ Драгиша Мишовић, а једна у КЦ Србије.

У последња 24 сата, према њеним речима, ниједна особа са подручја КИМ није преминула.

Када је реч о приватним лабораторијама осам је поднело одговарајућу документацију за добијање права на тестирање, а доношења решења је у финализацији

Почетком наредне недеље детаљи о настави од септембра

Будући да се ближи почетак школске године, чланови Кризног штаба данас су разговарали о моделима наставе са премијерком Аном Брнабић и министром просвете Младеном Шарчевићем, а сви детаљи о новој школској години биће познати почетком следеће недеље.

"Ближи се почетак школе и сви изазови у вези са превенцијом ширења корона вируса. Данас смо имали продуктиван састанак, који се односио на прављење најоптималнијег модела за похађање наставе у основним и средњим школама", рекла је заменица директора Института "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић.

При томе се, како је рекла, узимају у обзир сви резултати досадашњих истраживања о корона вирусу и разматрају искуства свих земаља које су организовале наставу за време пандемије.

"Имамо јасне смернице, руковођени искључиво принципима медицине који су засновани на доказима. Остало је да усагласимо још пар елемената, а о техничким детаљима бићете обавештени почетком следеће недеље", рекла је Кисић Тепавчевић.

Извесно да ће током зиме доћи до спајања короне и грипа

Заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је врло извесно да ће доћи до укрштања короне и вируса грипа током зимског периода, као и да су мере превенције исте.

На питање новинара када је највероватније да дође до тог укрштања, Кисић - Тепавчевић каже да су оба вируса респираторна и могу највише да се пренесу током зимског периода пошто људи тада највише бораве у затвореном простору.

"Ипак, корона не јењава ни током лета. Са друге стране, ако гледамо претходне године сезона грипа почиње од краја октобра и траје до марта, што је дуг период. Имали смо највећи број оболелих у фебруару. Највећи пикови претходних сезона су од децембра до фебруара, а некад и до марта".

Кисић - Тепавчевић истиче да је веома важно да се примењују опште мере превенције које се користе за корону пошто су исте и за грип.

Додаје да је код вируса грипа ситуација у том смислу повољнија пошто постоји вакцинација.

На питање шта се ново уноси у девети протокол који се сада пише, директор Инфективне клинике КЦС Србије Горан Стевановић је рекао да протоколи нису толико занимљиви за медије већ за стручњаке односно оне који лече људе.

Додаје да се нови протоколи пишу када се прикупе нове информације из наших или страних извора по питању нових лекова и терапијских процедура, који могу да побољшају лечење болесника.

Кисић: Сви су још далеко од колективног имунитета

Заменица директора Инситута "Батут" др Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је степен колективног имунитета који би могао да спречи епидемијско ширење болести 50 до 60 одсто, али да је највећи број популација далеко испод тог броја - око 10 одсто.

Да ли ће и у ком степену колективни имунитет да расте, зависи од више фактора, јер је то динамичан појам, односно нија стабилан број, додала је Кисић Тепавчевић.

Колективни имунитет зависи од дужине имунитета након прележане болести, да ли га има и колико траје, да ли постоји вакцина и колико траје поствакцинални имунитет, каква је антигенска стабилност вируса проузроковача, као и природни прираштај, миграције...

"Али, сигурно је да, како буде јачао колективни имунитет, тако ће вирус слабити, то је наш одбрамбени штит против свих заразних болести. Не иде то оном брзином којом би свет то желео и волео, али доста смо јачи, када је у путању овај вирус, него на почетку епидемије", рекла је Кисић Тепавчевић.

Сви треба да се понашама као потенцијални носиоци инфекције

Заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да постоји прецизан протокол праћења контаката заражених вирусом корона, те да је то утврђено у зависности од тога да ли је реч о првом, другом или трећем реду контаката и да на основу тога санитарна инспекција усваја мере о контактима.

На питање на који начин се ради праћење контаката заражених, уз констатацију да се контакти не тестирају, већ прате, Кисић Тепавчевић је навела да је то једна од основних епидемиолошких мера када је у питању било која заразна болест.

"Свет се налази у пандемију ковида вируса и сви треба да се посматрамо као потенцијално носиоци вируса јер је велики број асимптоматских. Тако да сви треба да се понашема као потенцијални носиоци инфекције", рекла је Кисић Тепавчевић.

Како је навела. сви познају више контаката који си били позитивни или тренутно јесу.

"Први су породични контакте. У ширем смислу сваки контакт се разматра да ли је ризичан или не. Прво се процењује да ли је ризичан контакт, а ие у складу с тим усвајала одлука или решење санитарне инспекције о кућној изолацији", објашњава она.

"Постоје контакти првог, другог и трећег реда. Породични и онима са којима живимо и где постоји највећа вероватноча која би омогуичила пренос. Али ја се поново враћам на једно те исто, а то је да примењујемо заштитне мере јер пет до десет је више оних који немају никакве симптоме нити знакове болести, те не знамо да ли смо контакт или живимо са зараженом особом", закључила је она.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер