петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијела Несторовић: Нема докумената који показују да Србија треба да обештети Рио Тинто
Хроника

Данијела Несторовић: Нема докумената који показују да Србија треба да обештети Рио Тинто

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2022.

Еколошки активисти преузели су од Владе Србије документацију на укупно 4.800 страна, а све у вези са компанијом Рио Тинто и њеним радом у Србији од 2002. године, па до данас. Према наводима активиста, документација показује да је управо за време актуелне Владе потписано највише уговора. Друго занимљиво запажање је да у прослеђеној документацији не постоје документа која сведоче о томе да Србија треба да плати одштету Рио Тинту и да ће нас то папрено коштати, каже Данијела Несторовић из Еколошког устанка.

„Влада сама себе демантује. Наводно је, по њиховим речима, највише уговора и решења потписано за време претходне власти и бившег режима. То апсолутно није тачно. Највише решења Министарства рударства и енергетике је донето за време мандата ове Владе. Меморандум о разумевању је потписан за време њиховог мандата. Све што је везано за локацијске дозволе, практично је донела ова Влада и њихова министарства. У том смислу су демантовали сами себе“, каже Несторовић за Нова.рс.

Влада сама себе демантује. Наводно је, по њиховим речима, највише уговора и решења потписано за време претходне власти и бившег режима. То апсолутно није тачно. Највише решења Министарства рударства и енергетике је донето за време мандата ове Владе

Она каже да су сва документа углавном већ била доступна на овај или онај начин. Укупно постоји 38 аката.

Данијела Несторовић навела је и која су то документа.

"То су решења Министарства рударства и енергетике од 2004. па на даље. То обухвата истражне дозволе и продужење њихово. То смо све већ знали, то је све доступно. Ту је и Закључак Владе о усвајању Меморандума о разумевању између Србије и предузећа за геолошка истраживања Рио Сава, то нисмо видели до сада, то је из 2017. Мени је занимљив елаборат о ресурсима и резервама бора и литијума. То је документ на више од 1.000 страна. То тек треба да проучимо како треба. Ту је и одлука Владе о формирању Радне групе за имплементацију. Добили смо и решење Министарства за заштиту животне средине из 2021. којим се налаже да се уради студија о процени утицаја на животну средину. Достављена нам је и Уредба о утврђивању просторног плана. Та Уредба је јавно доступна била и на сајту Владе. Ту је и допуни просторног плана", наводи Несторовић.

"Доставили су нам и законе - Закон о рударству из '95, 2006., па 2011. У документацији је и Закон о геолошким истраживањима из 95' и Закон о рударству и геолошким истраживањима из 20221. То су све јавно доступни документи. Постоје и неки локацијски услови Министарства грађевинарства. Споразум између СР Југославије и Уједињеног Краљевства из 2002. године. Достављено је и Решење Министарства заштите животне средине, извештај о стратешкој процени утицаја Просторног плана. Меморандум о разумевању са Владом Србије у вези са имплементацијом пројекта "Јадар", додаје правница по струци.

Нема документа који би доказао наводе председника Србије да ћемо морати да платимо огромну одштету

Несторовић сматра да је Влада документацију много раније требало да учини доступном.

Ипак, није сигурна да је то баш све од докумената и уговора што постоји.

"Нема документа који би доказао наводе председника Србије да ћемо морати да платимо огромну одштету. На основу чега смо слушали оне сумануте цифре од милијарду евра колико ћемо ми наводно дочи Рио Тинту. Из те документације не постоји било каква обавеза", пита се Несторовић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер