четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Вучић је доказао да не тражи искрено решење спора, нити је спреман за историјски компромис са Косовом; Укинуо бих царине у замену за стопирање блокирања чланства Косова у међународним организацијама
Хроника

Данијел Сервер: Вучић је доказао да не тражи искрено решење спора, нити је спреман за историјски компромис са Косовом; Укинуо бих царине у замену за стопирање блокирања чланства Косова у међународним организацијама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јун 2019.

Александар Вучић је доказао да, у овом тренутку, не тражи искрено решење за спор са Косовом, изјавио је у разговору за Глас Америке Данијел Сервер, професор вашингтонског универзитета Џонс Хопкинс и експерт за Балкан.

„Мислим да се људи овде заносе тиме да је спреман да направи историјски компромис“, рекао је Сервер  додавши да сматра да нема никакве сумње да Ивица Дачић и Ана Брнабић нису људи у које косовски лидери имају превише поверења.

Говорећи о посети Метјуа Палмера, заменика помоћника америчког државног секретара Београду и разговора са државним врхом, председником Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић, Сервер је указао и да лидери Србије и Косова нису исказали вољу да у дијалогу две стране искораче попут Зорана Заева и Алексиса Ципраса, који су окончали вишедеценијски спор Македоније и Грчке.

„Неминовни проблем у односима две стране сада су царине, које су Србији увеле косовске власти. Међутим, поштено је истаћи да је прегршт проблема на обе стране. Са приштинске стране, то је кампања Србије којом се Косову блокира чланство у међународним организацијама. Ако бих у овом тренутку био активни дипломата покушао бих да применим пакет мера за ојачавање поверења – као вида неформалне размене без објаве. Укидање царина, у замену за стопирање кампање српских власти коју воде у намери да блокирају чланство Косова у међународним организацијама. Такође, мислим да је веома важно да Европска унија испуни обећање о увођењу визне либерализације Косову. Не може се оправдати чињеница да то још није учињено. Знам да је то нуђено у замену за укидање царина – тако да би се, можда, у том смислу могао припремити некакав троструки пакет“, рекао је Сервер за Глас Америке.

На питање шта би онда могла бити сврха посете Метјуа Палмера, имајући у виду да званично ништа ново није саопштено, Сервер одговара да је његово мишљење да – само покушава поново да покрене ствари.

„Да нађе начин да, жаргонски речено, подмаже тренутно стање. Лично, нисам толико за рана и брза решења, јер увиђам о колико се тешким темама ради. Не знам да ли ће и какав значај за наставак дијалога Београда и Приштине имати посета америчког званичника. Не постоје објективни подаци и чињенице на основу којих је то могуће тумачити. Оно што мислим да је важно истаћи је да актуелна идеја „једног пакета“ у решењу спора Србије и Косова је илузија. Уверен сам да ће бити потребно више времена и стрпљења“, наводи Сервер.

Упитан каква очекивања има од сусрета у Паризу, који организују Француска и Немачка, а коме треба да присуствују челници држава чланица Европске уније и лидери Западног Балкана, Сервер каже да је главна сврха тих сусрета  рестартовање дијалога. „Ако то не успеју – онда се у потпуности губи сврха свега тога. Французи можда не деле то мишљење, јер тумаче да их такве иницијативе враћају у игру на међународном плану. Мислим да тренутно не постоје услови за постизање споразума, који би имао неке широке размере“.

Сценарији подела и промена граница „само лоша идеја“

Глас Америке је интервјуисао Метјуа Палмера и Џона Ерата (заменика директора задуженог за Европу и Русију америчког Савета за националну безбедност). Међутим, нису добили прецизан одговор на питање о могућој подели, замени територија или промени граница – као путу решавања спора Косова и Србије.

На питање да ли је, по његовим сазнањима, неки од тих сценарија још актуелан, Сервер каже – „тако нешто описујем као зомбија“.

„У основи је мртво, али лута Земљом у нади да би могао бити оживљен. То је међутим само лоша идеја, јер Косово и Србија не могу да се сагласе о ономе што заиста жели друга страна. И лоша је идеја, јер би дестабилизовало регион Западног Балкана, али и Грузију, Молдавију и Украјину. Прво правило дипломатије је: ‘Не чини лоше’, тако да ми није јасно како размена територија између Србије и Косова не би учинила озбиљно зло. За мене је то мртва идеја, али ће увек бити људи који ће покушавати да је обнове.

Чињеница је – да би стекли услове за чланство у Европској унији Косово и Србија треба да прикажу да су способни да све своје грађане да третирају на исти начин. А размена територија је јасна порука да су неспособни за то. Када бих желео да будем члан Европске уније – настојао бих да избегнем такво решење. А не да га промовишем“, каже саговорник ВОА.

Говорећи о царинама током посете Београду, Глас Америке примећује да је Палмер користио термине „укидање или суспензија“, док је Џон Ерат у интервјуу користио термин „суспензија“ истовремено објашњавајући темељно шта је њихова сврха.

На питање да ли је реалан сценарио по којем су амерички званичници предложили косовским властима увођење царина на српске производе, као противмеру због кампање српских власти да преокрену процес признавања независности Косова – као и чланство у ИНТЕРПОЛ-у и УНЕСЦО-у или је то била суверена одлука косовских званичника, Сервер одговара да је у питању ово друго.

„Била је то суверена одлука косовских власти. Не верујем да у њеном промовисању Сједињене Државе имају било какве везе. Међутим, потпуно је јасно да их користи председник Трамп да оствари циљеве у међународној јавности. Не морате да будете научник да, док сте на Косову, не закључите да пошто то могу Американци – што не бисте и ви. Могли бисмо рећи да су САД у томе индиректан фактор, али не и директан у смислу да су дипломате охрабриле косовске власти, јер увиђам да нису комотне с тим и да то не охрабрују“, наводи.

Упитан да ли је то само утисак да различити делови америчке администрације не практикују јединствену политику према истим питањима, Сервер каже да му делује да ова администрација тешко да може једну исту ствар да понови два пута заредом.

„Та ствар полази од председседника који делује да, у складу са моћи којом располаже, може да говори шта год жели. Један од резултата је слабљење Сједињених Држава – што наводи наше партнере и непријатеље да траже и развијају боље односе са другим државама. То ће трајати за мандата актуелне администрације и биће потребно неко време да се, после њеног одласка, ствари поврате“, закључује Сервер.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер