субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Време је да се Београд окрене чланству у ЕУ
Хроника

Данијел Сервер: Време је да се Београд окрене чланству у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2010.

ВАШИНГТОН – Потпредседник Америчког института за мир Данијел Сервер сматра да после одлуке Међународног суда правде (МСП) по којем проглашење независности Косова није нелегално, Београд треба да се окрене питањима најважнијим за становништво земље, а то је пријем у ЕУ.

Сервер је у изјави агенцији Бета нагласио да очекује да ће до краја године већина земаља чланица Генералне скупштине Уједињених нација признати Косово, или како је рекао, да ће признати „већ постојеће политичко решење”.

„Ако проглашење (независности) није нелегално и ако је Косово већ признало 69 држава, а нове ће да уследе, време је да се Београд окрене питањима која су најважнија за његово становништво, а то је чланство у ЕУ”, изјавио је Сервер.

Оцењујући положај Београда и Приштине после изреченог мишљења МСП, Север је рекао да је Суд одговорио прецизно на питање које је формуслисао Београд и закључио да нема забране за проглашење независности Косова.

„Ова одлука разара основу позицију Београда и враћа питање суверенитета Косова на праву адресу - на друге суверене државе”, нагласио је Сервер и позвао Београд да сада постави друго питање, а то је „шта је најбоље за Србију и за Србе”.

Сервер је оценио да нема простора за преговоре између Београда и Приштине о статусу, али је изразио наду да ће Генерална скупштина УН позвати Београд и Приштину да реше бројна практична питања кроз директне преговоре, „с циљем успостављања добосуседских односа потребних за чланство у ЕУ”.

„Нема могућности за преговоре о статусу Косова, о коме Приштина не жели да разговара. Београд, међутим има легитимни интерес за добробит Срба и српских светиња на Косову”, рекао је Сервер и нагласио да о тим питањима Србија треба да разговара са Приштином.

Сервер је још навео да не верује да је могуће да се две стране сложе о подели Косова, пошто би подела Косова морала да укључи и делове јужне Србије као и северно Косово и додао да не верује да Београд и Приштина желе да преузму одговорност за дестабилизацију Македоније и Босне.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер