уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: УН ће потврдити одлуку МСП
Хроника

Данијел Сервер: УН ће потврдити одлуку МСП

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јул 2010.

Потпредседник америчког института за мир и шеф радне групе за Балкан у тој институцији Данијел Сервер сматра да ће после одлуке Међународног суда правде о легалности статуса Косова, у центру пажње бити Уједињене нације.

"Међународни суд правде је супротно очекивањима Београда, потврдио законитост начина на који су Приштина и међународна заједница решили то тешко питање", изјавио је Сервер, додајући да следећи корак предузимају Уједињене нације:

"Очекује се да ће светска организација потврдити одлуку суда и вероватно позвати на одржавање разговора о практичним стварима између Приштине и Београда. Неке од земаља које су оклевале да признају Косово пре одлуке суда, вероватно да ће то учинити у наредном периоду. До краја године број држава које признају Косово могао би да буде већи од сто".

Он каже да без обзира што јер реч о саветодавној одлуци, Београд очигледно мора да је поштује. Према његовим речима "у одлуци се не говори о томе да Србија мора да призна Косово, али време је да се Београд помири са реалношћу и реши преостала питања са Приштином, и призна Косово као суверену државу чији територијални интегритет не може да се доводи у питање".

Начин на који је текао процес је изузетно повољан за Србију, сматра Сервер:

"Пре свега, претрес у суду је укинуо несретну улогу коју Косово има у политичком животу Србије, као фактор који непрекидно подстиче национализам, а слаби позицију оних који се залажу за брзо учлањење у Европску унију. Друго, током протеклих месеци је постало јасно да већина грађана Србије више брине о томе да ли имају посао, и о целокупном стању привреде, него о Косову. И треће, све веће учешће косовских Срба у политичким процесима на Косову показује да њихов интерес, бар делимично лежи у Приштини".

У наредном периоду Приштина и Београд би требало да приступе решавању многобројних спорних питања, како би могли да успоставе добросуседске односе, што је један од услова за придруживање европском блоку, истиче Сервер:

"Надам се да ће разговарати о питању несталих особа, власништву, пензијама, трговини, енергији, води и питањима заштите природне средине. Приштина неће пристати да разговара о политичком статусу нити границама, што се не помиње ни у одлуци Међународног суда правде о Косову", закључује Данијел Сервер, шеф радне групе за Балкан у вашингтонском Институту за мир.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер