четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Србија неће у ЕУ ако де факто не призна независност Косова
Хроника

Данијел Сервер: Србија неће у ЕУ ако де факто не призна независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. март 2010.

На Србију се неће вршити притисак да призна Косово, али ће Београд то питање морати да реши пре учлањења у Европску унију (ЕУ), оценио је потпредседник Америчког института за мир Данијел Сервер у разговору за Глас Америке (ВОА).

Сервер је рекао да "Београд има право да не призна Косово" али да не верује да ће Србија постати чланица ЕУ "ако не постигне неко решење са Косовом, односно де факто призна независност Косова".

"Другим речима, Србија не може да очекује да буде чланица ЕУ и да задржи Косово - или једно или друго. Међутим, ЕУ не може то да каже Београду, пошто од 27 земаља Уније њих пет не признају независност Косова, али мислим да ће на крају став већине превладати", рекао је.

Сервер је изразио наду да ће Међународни суд правде донети одлуку коју ће уважити и поштовати и Београд и Приштина, додајући да би било добро када би та одлука водила ка решавању косовског питања.

"Дошсло је време да Београд и Приштина почну директне разговоре без посредника, а на бази једнакости", рекао је Сервер.

На питање да ли би Брисел и Вашингтон могли да изврше још већи притисак на Београд да призна Косово, он је рекао да не верује да ће ико вршити било какав притисак на Београд, пошто је донета одлука да се то питање остави по страни. Сервер је рекао да би "под претпоставком да ће Русија увек подржавати Србију" Косово могло да постане проблем у односима Вашингтона и Москве, али да не верује да ће до тога доћи "пошто Русија има своје проблеме са ЕУ и САД, и јер постоје далеко актуелнија билатерална и међународна питања".

"Мислим да је ствар независности Косова питање које се углавном тиче Београда и Пристине и које они сами треба да ресе", рекао је Сервер за Глас Америке.

(VOА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер