четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Србија да престане да се бори за изгубљено у време Милошевића и да се окрене ЕУ
Хроника

Данијел Сервер: Србија да престане да се бори за изгубљено у време Милошевића и да се окрене ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. август 2010.

Стручњак у америчком Мировном институту Данијел Сервер данас је изјавио да би Србија требало да престане да се бори за повраћај изгубљеног у време Слободана Милошевића, пре свега Косова, и да се посвети својим европским прерспективама.

Износећи то мишљење у дебати на овогодишњем Бледском форуму, посвећеном збивањима у међународним односима, Сервер је рекао да би Србија променом своје политике у значајној мери одблокирала и европску перспективу Босне и Херцеговине.

Он је рекао, како преноси словеначка агенција СТА, и да је БиХ у "замци" Дејтонског споразума, при чему се заложио за његово мењање.

Серверово гледиште снажно је подржао шеф дипломатије БиХ Свен Алкалај, нагласивши да БиХ на путу ка ЕУ онемогућавају Дејтонски споразум, али и превелика условљавања Уније.

Поновивши да је улазак у ЕУ перспектива БиХ, Алкалај је нагласио да је приоритет његове земље, ипак, чланство у НАТО, јер би то, како је навео, значило "мирну Босну", односно стабилну БиХ.

„Косовски“ министар за европске интегреције Бесим Бећај је рекао да Приштина од Брисела очекује снажније подстицаје кад се ради о хватању воза за ЕУ.

У расправи је учествовао и хрватски шеф дипломатије Гордан Јандроковић, који је казао да је интеграција Западног Балкана у ЕУ, кључ за стабилност југозападне Европе.

И остали учесници Форума, међу којима су државници, интелектуалци, политичари из више земаља и међународних организација, привредници и представници медија, исказали су жељу да се Западном Балкану снажно отвори европска перспектива.

При томе су, посебно истичући значај улоге коју у региону има Србија, нагласили да је неопходно да се међу државама Западног Балкана повећа ниво поверења и разумевања.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер