четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Србија ће морати да призна независност Косова
Хроника

Данијел Сервер: Србија ће морати да призна независност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. јул 2010.

Потпредседник вашингтонског Института за мир Данијел Сервер осврнуо се на нацрт резолуције о Косову који је Србија поднела Генералној скупштини УН и могуће опције за решење косовског питања после објављивања мишљења Међународног суда правде.

Сервер: Београд би требало да прихвати реалност

Сервер: “Након одлуке Међународног суда правде апсолутно нема места за преговоре о статусу. Наравно, може се разговарати о низу отворених питнаја, али позицију Србије против независности Косова базирану на правним аргументима, одбацио је Међународни суд правде. Пошто је Србија тражила мишљење суда и сада га добила, она је обавезна да га се придржава.“

Глас Америке: Да ли би једна од солуција могла да буде аутономија за северни део Косова?

Сервер: „Северни део Косова према Ахтисаријевом плану има бројне гаранције за локалну управу и контролу. Интересује ме шта би више тамошњи људи желели од онога што им се даје тим планом. Ахтисари је таквом формулацијом настојао да придобије подршку Срба свом плану. Они добијају све тим планом.“

Глас Америке: Шта мислите о могућности поделе Косова или би то могао да буде непожељан преседан?

Сервер: „Ја сам отворено рекао да би две суверене државе могле да разговарају о подели, али не верујем да ће бити могуће да се постигне споразум. Разлог томе је да када Србија буде затражила северни део Косова, Приштина ће тражити Прешевску долину, што ће Срби одбацити. Поред тога, међународна заједница неће прихватити тако нешто јер не жели да се то одрази на ситуцију у Босни и Херцеговини и Македонији. Косовским решењем би требало подстаћи стабилност, а не нестабилност. У овом тренутку би подела, размена територије, итд, изазвали регионалну нестабилност, а то међународна заједница не жели.“

Глас Америке: Зашто Косово не би могло да буде подељено, имајући у виду да никада раније није било држава, док Србија јесте, као и бивша Југославија, али су ипак подељене?

Сервер: „Могуће је у теорији извршити поделу, док је у пракси то лоша идеја због могућих последица у Босни и Македонији, за шта Србија не жели да буде одговорна. Ако би Србија и Косово могли да на чаробан начин гарантују да подела или размена територија не би имали шире регионалне последице, то би, предпостављам, било могуће. Али, како би то Београд и Приштина могли да гарантују?“

Глас Америке: Ако би се, рецимо, постигло решење о аутономији или подели, да ли би Београд тада морао да призна независност Косова?

Сервер: „Србија ће морати да призна независност Косова како год да гледате на то питање. Аргументи Београда су одбачени, мада одлука Међународног суда правде не значи да Србија мора да призна независност Косова, али чињеница је да ће Београд морати да назначи територију за коју подноси молбу за учлањење у ЕУ, а питање је која је то територија - да ли је то цело Косово или његов део или шта конкретно. Ако то имплицира поделу, Брисел то неће прихватити. Значи, Београд би требало да прихвати реалност, а то је да се Косово одвојило од Србије и да га је признало 68 држава.“

Глас Америке: Да ли има неких нових размишљања у САД и ЕУ у погледу косовског проблема?

Сервер: „Нема их. Европска унија је и даље подељена по том питању, док САД подржавају независност, суверенитет и територијални интегритет Косова. Прерано је очекивати било какво ново преиспитивање сада, мада можда цела ситуација иде нешто више у прилог Приштини због одлуке Међународног суда правде, коју Србија у суштини одбацује, а Косово прихвата.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер