петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Сервер: Присуство УН за Србију доказ њеног суверенитета на КиМ ког, осим на северу, нема - Бриселским споразумом Београд прихватио да ће се на читавој територији примењивати Устав Косова; повлачење Унмика захтева нову резолуцију СБ
Хроника

Данијел Сервер: Присуство УН за Србију доказ њеног суверенитета на КиМ ког, осим на северу, нема - Бриселским споразумом Београд прихватио да ће се на читавој територији примењивати Устав Косова; повлачење Унмика захтева нову резолуцију СБ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. октобар 2018.

Повлачење УНМИК-а са Косова без договора о коначном статусу вероватно би захтевало нову резолуцију Савета безбедности УН, а њено доношење зависило би од Русије, изјавио је за Радио Слободна Европа (РСЕ) Данијел Сервер, професор вашингтонског универзитета Џонс Хопкинс и експерт за Балкан.

На друштвеним мрежама је објављено писмо одлазеће амбасадорке САД при УН Ники Хејли којим је затражила од генералног секретара УН да се оконча мандат УНМИК-а, а то писмо новинарима је јуче у Београду показао и шеф владине канцеларије за Косово Марко Ђурић.

Упитан да ли УНМИК може бити повучен док је на снази Резолуција УН 1244 о Косову, Сервер је рекао да верује да је ова иницијатива Вашингтона "део опште стратегије САД да умање ангажовање мировних мисија УН".

"САД, у принципу, покушавају да ове мисије умање где год могу. Да ли је могуће да се УНМИК повуче са Косова без договора о коначном статусу – претпостављам да јесте, али би то вероватно захтевало нову резолуцију Савета безбедности УН, а наравно, Русија би контролисала да ли би она прошла или не. Мислим да ће Американци највероватније покушати да умање број особља и буџет УН, али ја не знам колико тамо сада људи има и колики им је буџет, тако да не могу да вам кажем какве би импликације тога биле", рекао је Сервер.

Сервер је рекао да је Београд у праву кад каже да би то била најава одласка УН са Косова и да није чудно што се томе противи.

"Присуство УН на неки начин за Србију је доказ њеног суверенитета на Косову, што је бесмислено јер у реалности нема суверенитета осим на северу и неке контроле над другим српским заједницама, а и Београд је 2013. године прихватио Бриселски споразум по коме ће се Устав Косова примењивати на читавој територији Косова", додао је.

Сервер је оценио и да Србија не може да заустави формирање војске Косова али да то не би представљало никакву претњу по Србију.

"Противљењем формирању војске Косова, Србија покушава да сачува последње трагове свог суверенитета, али то је потез који не може имати успеха. Косово ће морати да настави са формирањем армије - јер му је она потребна и јер жели да је има - а његову независност је признала већина земаља на свету. Дакле, не мислим да Београд то може да заустави", додао је.

Он је рекао да формирање армије Косова у последње време кочи то што Американци и Европљани покушавају да наведу Косово да уради све што је могуће да убеди Србију да се сагласи са том армијом. "Али, то не иде јер је Београд одлучан у противљењу, али у неком тренутку очекујем да ће Приштина наставити напред", додао је.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер